| Tiger7777 a întrebat:

Acum am examenul de clasa a 8-a la romana si mi-e frica, deoarece nu am prea dormit de la emotii, doar vreo 3-4 ore. Eu m-am pregatit foarte mult pentru examen si mi-e teama ca nu o sa ma pot concentra... In fiecare zi am invatat, am repetat, am facut teste deoarece vreau nota mare, insa acum mi-e foarte teama ca nu imi va sta capul acolo, sau imi va fi somn. Acum nu ma simt obosit, dar sper ca nici acolo. Ma puteti ajuta cu un sfat, ceva?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Du-te cu Dumnezue inainte!
Relaxeaza-te ca oricum nu ajuta la nimic sa iti faci singur stres, inainte de examen!
Nu manca si nu bea prostii, sa nu ti se faca rau!
Poti manca niste covrigi cu iaurt care sunt foarte sanatosi pe stomacul gol, in plus laptele batut, iaurtul sau kefirul, sunt pansamanete gastrice care iti potoleste spasmele stomacului.
Nu bea suc sau cafea pe stomacul gol, ca risti sa faci crize de stomac.
Hai, sa ai succes la examen!

| anonimg a răspuns:

Dacă îngrijorarea l-ar face pe om mai inteligent, atunci omenirea ar fi fost acum cu o mie de ani mai înaintată în toate domeniile.
Nici sportivii nu cred ca si-ar mai putea tine echilibrul dacă ar intra în sală îngrijorați.
Tu deci trebuie să fii liniștit orice va urma.
Încrederea în Dumnezeu îți poate aduce mult mai mult decât liniștea dorită.

| alex15ccc a răspuns:

Salut, si eu am examenul, poti lua un calman sau un ceai de relaxare, iar pentru concentrare poti face un dis rece sau bea o cafea/energizat.

Mult succes!

PS : ai grija la virgule si punctuatie- aici se greseste cel mai mult. Reciteste fiecare alineat dipa ce l-ai scris.

| Mirris a răspuns:

Fii calm si concentreaza-te.

| DeCeMaiContează a răspuns:

In primul rand, linisteste-te! Daca te-ai pregatit corespunzator iar pe parcursul anului ai obtinut note mari, vei vedea ca te vei descurca foarte bine! Incearca doar sa-ti stapanesti emotiile si gandeste-te ca totul a fi bine.Inainte sa primesti subiectele, mai consulta-te cu colegii, adica sa mai repetati impreuna ceea ce ati invatat.Iti doresc mult succes si sunt sigur ca te vei descurca excelent!

| Edyez a răspuns:

Stai calm și citește cu atenție, ți-o spun din proprie experiență. Și eu am făcut așa la simulare și din cauza asta n-am văzut unele exerciții, din lipsa concentrări. Vei reuși oricum, stai liniștit doar daca te simți obosit asigura-te că faci bine după scrie ce ai de scris pe foaia de examen deoarece de multe ori, chiar daca crezi că ești atent, nu-ți dai seama daca te prostești din cauza lipsei de atenție.

| Adam_Seby_2002 a răspuns:

Stai calm. Asta e totul.

| Borzasi_Emil_1995 a răspuns:

Si eu sunt asa. Stai calm, mergi sa bei o cafea si o sa trece. Succes azi!

| Tiger7777 explică (pentru Borzasi_Emil_1995):

Multumesc, am voie cafea la varsta asta?

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru Tiger7777):

Conteaza de tine daca vrei sa bei sau nu cafea. Nu e o varsta stricta de la care un om incepe sa bea cafea.