| mihaicat230 a întrebat:

Buna seara, am si eu o problema si sunt sigur ca ma puteti ajuta!
Acum o luna pe intai februarie m-am angajat la un fastfood si am fost pus sa invat toate retetele am invatat cateva dar nu toate ca nu am avut cum, erau peste 50
Am fost intrebat ce stiu am raspuns spunand-ui sefei cate retete stiu si am fost pus sa imi scriu demisia, mi-am scris-o azi 23feb, si nu mi au spus nimic de un preaviz, salariul nu o sa mi-l dea intreg. Bonurile de masa sunt obligati sa mi le dea?
Sa fac scandal"?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ce scandal sa mai faci daca ti-ai scris demisia? Daca voiai sa ii dai in judecata, pentru desfacerea ilegala a CIM, nu-ti dadeai demisia.
Trebuie sa-ti dea salariul si bonuri de masa pe timpul cat ai lucrat, nu pe intreaga luna.
Cat priveste preavizul acesta nu este obligatoriu pentru patron, in caz de demisie, fiind in favoarea lui el are dreptul sa renunte la preaviz.

| Dismally a răspuns:

Nu are voie sa iti ceara demisia, e un abuz, dar si tu trebuia sa stii toate retele, 50 nu sunt multe deloc. Trebuie sa iti dea si bonurile de masa.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu erai obligat sa iti scrii demisia.

| mihaicat230 explică:

Aveam salariul 850 de lei si am lucrat de pe intai pana pe 23… stiti cumva cum sa calculez suma pe care trebuie sa mi-o dea?
Fiind primul meu loc de munca chiar nu stiu ce sa fac...
Sa apelez la un avocat? Ar merita sa ii dau in judecata?