| CroitoruOctavian1951 a întrebat:

Bună seara,
Duck Dogger am primit mesajul şi îmi pare rău să o spun, însă pe tutoriale eu spuneam că vreau să extrag subtitrarea, iar răspunsul era cum se introduce subtitrarea în film.
O variantă ar trebui să fie dar nu o ştim noi.
Oricum eu îţi mulţumesc pentru faptul că ai vrut să mă ajuţi şi îţi doresc toate cele bune şi multă sănătate.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Dintr-un film, din pacate, este greu sa extragi subtitrarea. Ar fi posibil DOAR daca dispui:
1. De un program de editare pentru film
2. Sa extragi cate o imagine statica cu fiecare secventa de subtitrare
3. Din imaginile obtinute sa extragi textele cu un program dedicat (OCR), folosit la scanner-e sau online pe site-uri dedicate (de exemplu http://www.free-ocr.com ).
Texturile obtinute trebuie copiate, editate, revizuite, intrucat nu totdeauna se recunosc perfect caracterele.