| JadeMallow a întrebat:

Buna!
Stiu ca intrebarea mea e cam stupida, dar nu prea ma pricep la chestii din astea.
Deci, eu la bunica am wi-fi gratis de la primarie [ pe telefon stiu cum sa ma conectez ], dar nu stiu cum sa ma conectez pe laptop...
Ce trebuie sa fac? Imi trebuie un program sau ceva?
Multumesc anticipat

10 răspunsuri:
| MiculFaraon a răspuns:

Aa da trebuie instalat driverul pentru Wi-fi si trebuie activata in network and sharing center. Pa-pa

| Moshoo a răspuns:

Trebuie sa ai instalat driver pentru Wi-Fi, de obicei este instalat default.Conexiunea este diferita fata de cea pentru internet prin cablu.
Si trebuie de asemenea sa fie activata in network and sharing center.
Bafta, iar daca nu te descurci posteaza.

| JadeMallow explică (pentru Moshoo):

Cum activez driver-ul?

| Moshoo a răspuns (pentru JadeMallow):

Sa incepem cu inceputul, ce windows ai instalat? Pentru ca difera xp de windows 7.
Daca ai windows 7, intri in control panel-network and sharing center-set up a new connection or network-set up a new network-next.Si acum ar trebui sa inceapa sa caute o retea wireless. Daca nu o gaseste atunci trebuie instalat driverul.

| gabriela15 a răspuns:

In mod normal is niste drivere, dar depinde si ce laptop ai, daca wireless-ul e oprit de la panoul de contorl, sau combinatia de taste... ori butonul de wireless e oprit... pot fi mai multe cauze

| JadeMallow explică (pentru gabriela15):

Cum activez butonul de la wireless?

| gabriela15 a răspuns (pentru JadeMallow):

Pai cauta pe spatele laptop-ului sau pe margini un buton stanga dreapta, on off si trebuie sa-ti arara undeva in jurul butonului sau pe el, antenuta wi-fi. Il misti spre on, daca il gasesti

| JadeMallow explică (pentru gabriela15):

Pai nu am nici un buton. Am aici la niste beculete care sunt unele aprinse am antena de la wireless, dar aia e mereu stinsa

| JadeMallow explică (pentru gabriela15):

Nu am nici un buton. dar am niste beculete care unele sunt aprinse, unele nu. si este unul cu antena de la wireless. nu stii cum pot sa-l aprind thinking

| gabriela15 a răspuns (pentru JadeMallow):

Treuie sa ai o combinatie de taste atunci... uita-te mai bine la laptop, pe marrine ma refeream la inaltimea lui cum sunt puse si usb-urile stii? trebuie sa-l ai... daca nu uita-te in cartea tehnica a laptopului si o sa-ti aratefiecare componenta si la ce folosteste, o sa gasesti acolo butonul