| zizo a întrebat:

Buna,sunt baiat si trec pe clasa a 9-a in Romania, tatal meu lucreaza in Belgia si ma bate gandul sa ma mut si eu acolo insa pe la anul, avand in vedere ca voi trece pe clasa a 10-a ar fi probleme cu acomodarea la scoala? Avand in vedere ca nu am fost de mic acolo?

4 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Nu vei avea probleme cu acomodarea în sensul că acolo toţi copiii sunt educaţi şi au cei şapte ani de acasă însă îţi va fi greu deoarece acolo se fac ore în Limba Franceză.
Nivelul de predare este mult mai scăzut faţă de cel din România.
Am o prietenă care s-a mutat de doi ani în Belgia cu toată familia şi mi-a spus că nu prea îi place, se plictiseşte îngrozitor deoarece oamenii chiar dacă sunt educaţi, sunt foarte reci, distanţi şi ea nu are prieteni. Abia aşteaptă să mai treacă doi ani şi să revină în ţară.

Pa-pa.

| Gsix a răspuns:

Ceva imi zice ca o sa iti iei bataie la greu de la cei mari laughing

| ghfsghj a răspuns (pentru Gsix):

O sa iei bataie

| justry a răspuns:

Buna, probleme cu acomodarea fi sigur ca o sa existe, pentru ca treci dintr-un mediu in altul si este foarte mare diferenta de invatamant. Ai putea sa stai acasa vreo 2-3-4-5 luni pana inveti limba cat de cat si dupa sa mergi la scoala. Sper ca te-am ajutat.