| bornthisway1 a întrebat:

Sunt clasa a 12-asi n-am nici o idee la ce facultate sa dau, eu sunt la profil de filologie...ma gandisem la pedagogie psihologie si sa devin educatoare dar, se castiga ff putin...astept cat mai multe idei, cu facultati si ce profesii pot avea daca urmez acestea.Multumesc

3 răspunsuri:
| hummer24 a răspuns:

Nu stiu ce iti place tie, e greu de zis, in pedagogie in Romania se castiga putin, la psihologie se castiga bine, dar nu in romnaia deocamdata romanii nu se duc la psihologi ca in SUA.
Poate facultatea de drept, sau medicina, ceva de genu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca esti la filologie, mergi mai departe pe litere, limbi straine (alege 2 limbi straine. Daca alegi romana si o limba straina, va trebui sa-ti mai iei inca o limba straina, obligatoriu) si in paralel poti face si modulul de psiho-pedagogie. Daca vrei sa predai la scoala, vei preda una din limbile studiate de tine in facultate. Daca mergi la master, pe una din limbile studiate, la sectia de traductologie, poti deveni traducator. Sau poti lucra intr-o firma straina. Bafta!

| MONYKKKKKKAAAAAAA a răspuns:

Pai intr-adevar se castica putin ca educatoare dar daca stai sa te gandesti ce este cel mai usor pentru o femeie? Eu una sunt la liceu pedagogic cand termin liceul sunt educatoare invatatoare dar am salariul f mic 750 de lei pe luna. Daca faci facultatea de pedagogie ai 1000 de lei pe luna. Dar eu una vreau sa ma duc la litere mai departe.Imi place foarte mult engleza!love struck