| Necunoscutu92 a întrebat:

BUNA TPU, am o întrebare. Cum e cu verificarea colet ca am făcut comenzi si niciodata nu am desfăcut coletul sa vad ce e in el. Comenzile erau cu verificare colet sau trebuie sa-i spun la curier?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Verificare colet, inseamna sa verifici la primirea pachetului, daca pachetul este intact, sau a fost desfacut!
Nu inseamna sa deschizi tu pachetul si sa verific marfa, ca nu-i treaba curierului sa stea langa tine si nici nu trebuie sa stie el, ce este in pachet.
Curierul are obligatia sa-ti aduca pachetul acasa, adica ambalat si inchis, asa cum l-a primit de la expeditor.
Iar obligatia ta de "verificare" este sa te uiti DOAR la exteriorul pachetului, daca are urme de sigiliu rupt, sau desfacut!

| mihai69 a răspuns:

Dacă vrei, poți verifica dacă e ceea ce ai comandat și dacă nu are defecte / deformări vizibile. Dar n-o să stea niciun curier să pui frigiderul în priză să vezi cât de repede răcește... Sau să pornești aparatul foto și să faci poze etc.

| Krax256 a răspuns:

Verificarea colet nu inseamna ca te uiti daca este ambalajul deteriorat, asta o poti face si cand ti se prezinta coletul si ai putea sa il refuzi direct.
Procedura este:
1 - cel care trimite coletul alege optiunea de ridicare cu verificare, asta inseamna ca transportul va costa cu cativa lei mai mult pentru tine.
2 - Preiei coletul si platesti curierului pretul transportului si al produsului.
3 - De fata cu curierul desfaci coletul si verifici produsul daca este cel comandat si daca este sau nu deteriorat.
4 - Daca produsul este in regula pleci cu produsul, daca nu, impreuna cu curierul se face o hartie de constatare deficiente, curerul ia inapoi produsul.
5 - Banii dati pentru produs si transport iti vor fi returnati de catre firma de curierat in cateva zile conform termenilor afisati pe site-ul firmei.
Daca produsul a fost platit pe net cu cardul, curierul iti va rambursa doar pretul transportului iar firma de unde ai comandat produsul iti restituie restul de bani.

| Diana100001 a răspuns:

De multe ori ti se specifica in locul de unde dai comanda daca exista optiunea de verificare a coletului la primirea de la curier. Poti verifica si politica lor, prin termeni si conditii etc. sau le poti adresa o intrebare. De asemenea, de cele mai multe ori exista scris pe colet, in exterior, faptul ca poate di verificat la primire, iar daca stii ca dispui de aceasta facilitate chiar, spune-i curierului, caci mai tot timpul, in cazul meu, el se grabea si nu mai acorda imporntanta aspectului asta, dar este dreptul tau.