| Frank51 a întrebat:

Intrebare stupida: Pot sa testez pe loc un colet primit prin posta romana sau prin curier daca are optiunea livrare cu verificare? Pentru ca degeaba verific coletul doar fizic, ca poate sa arate foarte bine, si cand ajung acasa il bag in priza si nu merge, etc. Deci se poate?

10 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU poţi testa dacă produsul primit funcţionează!
Poţi doar să deschizi coletul şi să verifici, la exterior, dacă produsul primit este ceea ce trebuia să primeşti & dacă NU are defecte vizibile datorate manipulării coletului!

Toate cele bune!

Alte răspunsuri
| Dismally a răspuns:

Nu prea se poate, gandeste-te ca iti cumperi un procesor, nu sta nimeni sa il montezi tu pe calculator, sa vezi daca functioneaza sau nu.

| Frank51 explică (pentru Dismally):

Teoretic ai dreptate. Dar eu sunt prieten cu postasul, si in cazul in care am nevoie, am timp sa testez. Altfel toti oamenii ar lua tepe...

| Dismally a răspuns (pentru Frank51):

Nu toti vanzatorii sunt tepari, eu am cumparat sute de produse pana acum, nu am verificat niciodata coletul si s-a intamplat doar o data sa primesc un produs defect.

| PeFuga a răspuns:

Doar la coletele primite prin curierat poti alege optiunea asta, insa nu sa testezi produsul la modul la care te-ai gandit tu, ci doar ca sa vezi daca in colet este ceea ce ai comandat (adica daca nu ti-a trimis cartofi in loc de laptop sau papuci marimea 46 in loc de 38). Pentru protectia ta cumpara mai degraba de la vanzatori din orasul tau, sau daca vrei din online, din cate stiu pe okazii.ro este o optiune prin care daca platesti in avans cu cardul produsul, cumparatorul isi primeste banii numai dupa ce tu confirmi ca ai primit coletul si ca marfa este in regula. Daca sunt nereguli iti primesti banii inapoi.