| CristianAntonio a întrebat:

Am o nelămurire in legatura cu cutremurele. Stiti ca a fost acum 2 zile cutremurul acela de 5, 8 si din cate am inteles sunt sanse destul de mari sa mai fie unu cu o "putere" mai mare, asemănător cu cel din 1977. Dilema mea e ca se spune că în caz de cutremur sa nu iesi afara, sa nu sari geamul, etc insa in 1977 au cazut 30 de blocuri -undeva la 1300 morti, 1000 doar in Bucuresti. Daca pui 30 de oameni per bloc(posibil chiar mai multi) vin 900 de oameni morti doar in blocuri iar 100 in afara sau din cauza bunurilor căzute în zona capului. Ma rog faza este ca practic majoritatea oamenilor care au supraviețuit nu au fost in bloc. Daca eu stau la bloc(4 etaje) la parter, lângă geam iar lângă mine am o școală cu o curte mare ferita de blocuri + majoritatea sunt de 4 etaje. De ce sa nu sar geamul si sa risc sa -mi cada tot blocul în cap?

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu spun sa te apuci de bocit de pe acum, taman ca-n povestea DROBULUI DE SARE a lui Ion Creanga, din seria: PROSTIA OMENEASCA!
Vezi ecranizarea aici si uita-te bine, poate te regasesti printre personaje!
https://www.youtube.com/watch?v=U5sSUjPoqD4
http://www.neamt.ro/cmj/Creanga/Prostia_omeneasca.html

suntserios
| suntserios a răspuns:

E posibil ca atunci cand sari geamul sa iti pice restul de 3 etaje in cap. Cutremurul tine cateva secunde, atunci se petrece tot, atunci cad etajele, atunci sari si tu pe geam... si nu toata lumea sta la parter

| anonimg a răspuns:

Eu nu bag mâna în foc pentru blocurile noi.
Cu statul în casă nu știu ce să zic; eu aș ieși afară.

| Frank51 a răspuns:

Pentru ca blocurile noi au fost construite conform normelor(mai mult sau mai putin), si e putin probabil sa cada, mai ales la cutremure mici si medii.

| Catrice a răspuns (pentru Frank51):

Teoretic. Dar practic, cate blocuri noi s-au construit după '89?

| Frank51 a răspuns (pentru Catrice):

Intrebare gresita. Cate persoane isi permit sa stea in blocuri noi construite este intrebarea big grin pentru ca sunt foarte multe.

| suntserios a răspuns (pentru Catrice):

Destule, cam 11% din blocurile din Romania au fost facute dupa 89. In standardele in constructii in ceea ce priveste siguranta la cutremure s-a schimbat dupa 77 nu dupa 89.

| Catrice a răspuns (pentru Frank51):

Tot pe acolo ca dacă sunt construite și nelocuite, sunt ca și inexistente.

| Catrice a răspuns (pentru suntserios):

Totuși, 11% e un procent cam mic.

| suntserios a răspuns (pentru Catrice):

E mic, da eu ziceam ca standardele in ceea ce priveste securitatea la cutremur nu s au modificat in 89 ci dupa cutremurul din 77 deci e destul de irelevant cat s-a construit dupa 89

| suntserios a răspuns (pentru Frank51):

Multi, de aia se construieste inca mult de tot. De aia apar anual ansamble rezidentiale noi

| Bunica69 a răspuns:

Stii cum e, la nota aia ai restanta. pana la urma studentul se ambitioneaza si ia restanta in toamna.