| ralucka_6377 a întrebat:

Am primit acum cateva luni o bratara de la iubitul meu! Este o bratara ce a fost cumparata din Franta de la Swarovski cu o pietricica mare si restul bratara simpla, ca una de argint obisnuita, iar de ceva timp a inceput sa capete o culoare rosiatica. Am incercat sa vad daca lasa urme pe perete deoarece mi-a spus ca argintul lasa urme ca si creionul si chiar lasa. Problema este acea culoare rosiatica de care nu scap, am incercat s-o curat cu pasta de dinti si am bagat-o in apa cu bicarbonat si degeaba! Imi puteti da un sfat daca este intr-adevar din argint sau e doar suflata cu argint si incepe sa se exfolieze?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Bijuteriile de acest gen (ieftine) sunt acoperite cu un strat de argint care se curata in timp si ramane stratul galben de alama sau bronz care si el lasa urme ca de creion. O bijuterie total din argint cu o asemenea montura poate costa sute sau mii de Euro.