| eoInnocent a întrebat:

am si eu o intrebare. Vreau sa imi pun lentile de contact albastre pentru schimbarea culorii ochiilor,nu am probleme cu vederea nu port ochelari etc, si as vrea sa stiu sunt lenile de genu acesta dar care pot sa le pun fara sa le dau jos in fiecare zi? si este periculos asa ceva? da funda:X

2 răspunsuri:
| deadlykiss a răspuns:

Este periculos daca nu sunt de calitate. Din cate stiu eu nu e voie sa dormi cu ele, si trebuie sa ai foarte mare grija cu intretinerea lor si cum le manevrezi cand le pui. Riscul sa faci conjunctivita este mare daca nu ai grija.

| nicols a răspuns:

Buna, Nu este recomandat sa dormi cu lentilele de contact. Cele pentru dormit sunt special concepute pentru port continuu, si nu este cazul celor colorate doar, asa cum vei tu. Lentilele colorate sunt lunare. O cutie cu 2 lentile te tine 1 luna sau 30 de purtari ocazionale. Pentru lentilele colorate trebuie sa achizitionezi si suport pentru lentile si solutie de intretinere. Gasesti pe www.medlens.ro lentile colorate fara dioptrie, cu preturi de la 75 lei/cutie. Ma refer aici la lentile de calitate, originale si nu marci no name. Succes!