| xDanyxDany a întrebat:

am un Vodafone smart 2 si am niste probleme cu bateria, il am de 2 zile si deja l-am incarcat de vreo 2 ori pe zi. folosesc un task manager si vad k tine mai mult dar tot de 2 ori trebuie sa-l incarc. va rog sa ma ajutati cu un sfat, cum sa fac sa tina bateria mai mult, mai ales cine mai are acest telefon. va rog frumos sa ma ajutati

Răspuns Câştigător
| iamSeBy a răspuns:

Pai incearca sa nu ti wi-fi-ul, bluetooth-ul, GPS-ul si traficul de date pornite daca nu le folosesti, si lasa-l o data sa se consume bateria de tot, pana se stinge telefonul, iar apoi il bagi la incarcat, si chiar daca el te anunta ca bateria s-a incarcat complet il mai lasi vreo jumatate de ora sau o ora la incarcat. E posibil sa se consume repede, fiind la inceput, si pentru ca stai tu mlt pe el, asa eram si eu la inceput.

| xDanyxDany explică (pentru iamSeBy):

Mersi pentru raspuns am mai gasit in setari o chestie de genul: "numai retele 2 g" si in paranteza scria "economie de baterie" ce zici ar fi recomandat sa o debifez? daca o debifez va merge netul mai greu?

| iamSeBy a răspuns (pentru xDanyxDany):

Da, o sa mearga destul de greu... Atata timp cat ti traficul de date oprit cand nu il folosesti, poti sa il lasi si pe 3g. Poti sa incerci si chestia asta, sa vezi daca are vreun rezultat, eu nu am optiunea asta si nu stiu ce sa zic.

| xDanyxDany explică (pentru iamSeBy):

Salut am observat caci cu 3g-ul dezactivat tine vreo 3 zile si ceva bateria, dar acum am o noua problema, cand il bag la incarcat (eu il bag stins deoarece este nou si este la a 3-a formatare) se incarca numai pana la 83% iar dupa ce il aprind se incraca pana la 100%, dar daca bag incarcatorul peste cateva secunde iar zice ca e 83%, ce credeti ca ar putea avea? ar trebui sa ma duc cu el de unde l-am cumparat sa se uite la el?

| iamSeBy a răspuns (pentru xDanyxDany):

Asta sincer, chiar nu stiu care e problema... Am avut si eu o problema asemanatoare, fara sa umblu pe el, mi se consuma imediat bateria. Intr-o dimineata l-am scos la 7 de la incarcat (era la 100%) si pana la 10 nu am mai umblat pe el, si cand l-am scos la 10 sa dau un mesaj mai aveam vreo 73%. Am incercat sa ii dau un restart, dar tot se consuma repede. Pana la urma am observat ca daca il sting si il las vreo 5 minute cu bateria scoasa isi revine cand il reaprind, dar chestia asta mi se intampla de fiecare data cand il bag la incarcat si mai are mai mult de 20% baterie (cand e la 20% ma anunta sa conectez incarcatorul). Habar nu am de ce. M-am conformat si eu si il bag la incarcat doar dupa ce scade sub 20%, daca mai are mai mult, ma mai joc un pic pe el si gata.

| xDanyxDany explică (pentru iamSeBy):

Mersi pentru tot dar am gasit rezolvarea si ma tine acum vreo 2 zile si ceva, descarca de pe google play "advanced task manager" si inttra in setarile lui si cauta bine dupa optiunea "auto oprire" sau ceva de genull, sau daca e in engleza optiunea se numeste asa " enable auto kill" si tu cand apesi butonul de blocare acest task iti inchide automat toate aplicatiile deschise si nu se mai consuma, asta e primul lucru, al 2-lea ar fi sa te duci in setari, la conturi si sincronizare si debifezi prima optiune, asta in caz ca nu folosesti netul de pe cartela, si folosesti wifi, si a 3-a chestie e sa te duci la setari la wireles si retele, la retele mobile si bifezi optiunea numai retele 2 g si apoi mai sus este o chestie cu mod retea la aia dai pe numai gsm asta tot la fel daca nu folosesti mb de pe cartela