| anonim_4396 a întrebat:

anul asta am intrat in armata la SGP si urmeaza sa ma duc in instructie 4 luni. Cine poate sa imi spuna cum decurge inviorarea dimineata in armata, prima data ne facem paturile, ne spalam si dupa iesim afara la inviorare sau invers si ce activitati se fac in cursul zilei?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Primele 4 activitati ti le-a spus corect darrio2007. Dupa acestea urmeaza masa, raportul pe unitate si apoi diferite activitati de instructie, conform programului fiecarei zile, respectiv poate fi teoretica, instructie de front, pregatire fizica, pregatire pentru trageri, trageri in poligon, etc.

| darrio2007 a răspuns:

Trezire, inviorare, spalare si apoi sectoare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă se respectă aceleași proceduri ca pe vremea mea.
Se sună deșteptarea. Dacă e iarnă te îmbraci sumar, adică sumar de tot, nu uniforma completă. Dacă e vară, doar în tricou și ismene și cu bocanci în picioare și în curte la înviorare timp de 20 de minute. Apoi în 10 minute spălare și ras. Apoi pe sector curățenie, dormitoare, holuri, budă, spălător și curte. La terminare, ordine și curățenie perfectă peste tot. Dacă nu se realizează cum trebuie, e posibil ca în acea zi să fie sacrificată odihna de prânz și să continue curățenia. La 7 raport de dimineață în formație 5 minute. Se verifică printre altele dacă lipsește careva. Dacă cineva este sau se simte bolnav se prezintă acum la cabinetul medical și de la caz la caz, i se prescriu medicamente și este internat în infirmerie sau scutit de participare la program pe ziua respectivă, rămânând în dormitor. Deplasare în sala de mese, mic dejun.
La 7.30, pregătire de plecare pe câmpul de instrucție. La 7.45 ies pe ușa unității camioanele. 8-10.30 instrucție de front și pregătire pentru trageri în teren. 10.30. 11 mic dejun la pachet, ceai sau apă din marmită. 11-13 Instrucție de front. 13 întoarcere la unitate, masa de prânz, odihnă până la ora 15. 15-19 cursuri la sală și studiu individual.
19, ședință în curte cu raportul zilei condus de comandantul de batalion.Din nou numărătoare și raport. Se discută evenimentele deosebite care au avut loc în timpul zilei, și se iau măsuri de rezolvare a problemelor apărute.
19.30 masa de seară și program liber în sectorul companiei până la 21.30 - 22 când se dă stingerea. De la caz la caz, programul est mai strict sau mai încărcat, mai ales în primele două săptămâni, când este condus și supravegheat în totalitate de un ofițer. După ce totul intră în rutină este condus de un sergent de coleg de al vostru care face de serviciu prin rotație. Primele zile sunt mai stresante, până te adaptezi. Dacă te împrietenești cu colegii și nu te comporți exagerat, trece mai ușor.