| MarinaInna_7737 a întrebat:

Buna TPU as vrea si eu opere ale caror personaje principale, sau mai putin principale sa aiba ipostazele:ludens(joc), sapiens(intelept), viator(calator) si faber(fierar). imi trebuie urgent! va multumesc! dau funda la primul raspuns corect!:*

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ludens: Olguta din La Medeleni de I. Teodoreanu.
Sapiens: Sasa Comanesteanu din Viata la tara si Tanase Scatiu de D. Zamfirescu.
Viator: "Secatura" din Fiul risipitor de Radu Tudoran.
Pentru "faber", chiar nu-mi vine in minte niciun personaj din literatura romana. Chiar nu stiu. Imi pare rau.
Oricum, si astea pe care ti le-am dat sunt din romane care nu se prea studiaza, dar, deh...astea mi-au placut si mi-au venit in minte.

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Mai intai, "faber", in literatura, are sensul de "creator".
In al doilea rand, vrei ca in operele cu pricina, sa gasesti toate aceste tipologii, sau cate o tipologie de fiecare scriere in parte?

| MarinaInna_7737 explică:

Cate o tipologie la fiecare serie![funda mersi:*]

| ardnaxur1961 a răspuns (pentru MarinaInna_7737):

Si inca o intrebare: literatura universala, sau doar romana?

| MarinaInna_7737 explică:

Literatura romanahappy