| 13AlinaM a întrebat:

Buna TPU.
Care sunt zonele bune ale Bucurestiului pentru cumpararea unui apartament? Multumesc

Răspuns Câştigător
| Lovelyrockgirl a răspuns:

Baneasa, Dorobanti, Floreasca.

15 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Buna! O zona poate fi buna sau rea in functie de ce cauti tu, care iti sunt pretentiile. Evident, daca vrei sa nu stai cu frica zilei de maine, nu o sa iti cumperi apartament in ferentari, iar daca nu iti place galagia, nu alegi apartamentul de la parterul blocului unde e un parc. Cauta apartamente in mai multe locuri, mergi pe acolo si vezi cum sta treaba. Chiar te incurajez sa vorbesti si cu vecinii sa afli care e atmosfera pe acolo.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Depinde ce apartament vrei in bloc nou sau blocuri din anii 70, cîîte camere ce etaj, si zona, toate sau scumpit mult, asa ca zone bune ale Bucurestiului nu prea mai sunt, peste tot este violenta c riminalitate, vecini prost crescuti, sau bosorogi.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Apartamentele se cumpara in functie de zona in care intentionezi sa lucrezi, scolile din jur (daca ai/planuiesti sa ai copii), statiile de transport, etc. Degeaba iei un apartament perfect, daca dimineata pierzi mai mult de o ora mergand spre serviciu.

| johnnny123 a răspuns:

Nu crezi că este important să specifici și bugetul de care dispui?
Sau ai bani de apartament în Primăverii?

| 13AlinaM explică (pentru johnnny123):

Nu ma intereseaza banii, poate fi oricât; vreau doar sa stiu zonele bune

| johnnny123 a răspuns (pentru 13AlinaM):

Păi dacă banii nu contează, ia-ți un apartament în Piața Charles de Gaulle. Este o zonă foarte bună, chiar la intrarea în Herăstrău, metrou la 50 m, etc.

Doar că te va costa 6000 de euro/mp, dar pe tine "nu te interesează banii, poate fi oricât".

Alte zone bune sunt cam orice în ultracentral (Unirii, Universitate, Romană, Victoriei), Primaverii, Dorobanți, Cotroceni.

| suntserios a răspuns (pentru 13AlinaM):

Primaverii/ Kisselef, Aviatorilor fara discutie. Da scoti banu gros acolo e de cumparat indiferent ca e investitie sau locuinta

| Brizbriz a răspuns:

?!?
ai pus intrebarea pur generic, in general trebuie sa spui si ce te intereseaza la un apartament, pentru ca IN MOD EVIDENT, cu cat e mai in centru cu atat e mai ca lumea, daaaaar, si costa mai mult
altfel, orice apartament, oriunde e destul de aproape de o statie de metrou, asta fiind principalul criteriu

| Werrich a răspuns:

Locuințe ieftine se găsesc în Rahova-Sebastian, acolo unde prețul mediu este de 54.800 de euro. Pe următoarele locuri se află Berceni-Giurgiului, cu 58.631 de euro, Grivița -Gara de Nord, cu 59.611 de euro, Drumul Taberei cu 59.721 de euro și Colentina-Obor, cu 58.631 de euro.

| haileewatson a răspuns:

Floreasca

| Strwberrs a răspuns:

Eu stiu de Drumul Taberei

| Whitesnake99 a răspuns:

Daca ai 300k € - Herastrau toata ziua. Cartierul Francez. Daca ai 20k - Ferentari etajul 10 fosta locuinta sociala pentru drogati. Da-ne un buget, draga!

| 13AlinaM explică (pentru Whitesnake99):

Nu contează prețul! Vreau doar sa aflu zonele bune!

| Lamasanu a răspuns:

Cosmopolis
La 10 km de Bucuresti

| MilmolfayCuTaitei a răspuns:

Depinde de ce cauti! cate camere, ce vrei sa ai aproape, buget!