| cipry73 a întrebat:

Bună TPU!
Cu ce soluţie anume se curăţă argintul?

6 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Cu bicarbonat.

| Mihaela1964 a răspuns:

Ai nevoie de o lingura sau doua de bicarbonat de sodiu alimentar, pe care il umezesti cu foarte putina apa si freci ca si cu tix obiectul din argint.Se va curata foarte bine, dupa care il clatesti.

| georgeta27 a răspuns:

Incearca cu scrum de tigara

| Bοgdαη a răspuns:

Mie mi-a recomandat cineva a alta varianta de a curata argintul, si a dat rezultate. Ai nevoie de o carpa moale din bumbac si scrum de tigara. Lustruiesti bine obiectele din argint, dupa care doar le clatesti un pic in apa rece. Metoda testata!
SAu otet de mere, suc de lamaie sau ceapa sau pasta de dinti!
Bafta!

| alexutzu0621 a răspuns:

Pe mine m-a informat cineva ca trebuie sa pui un ibric de cafea pe aragaz cu apa clocotind si cu 2 lingurite de otet cu metoda aceasta poti curata aur; argint; bronz; platina orice nestemata sper ca te-am ajutat big grin