| bombonica22 a întrebat:

daca sunt pe abonament poate afla cineva care se intereseaza adica parinti, rude cu cine vorbesc prin mesaje(sa se vada ce am scris la persoana respectiva)? Sau se poate asculta conversatia? Sunt in Orange.
Va rog sa imi raspundeti dau funda!

Răspuns Câştigător
| JohnSimon1983 a răspuns:

Ceau.

Conversatia se poate asculta numai de catre Serviciile Secrete sau SRI cat si de furnizor daca i se cere explicit prin lege de catre o institutie abilitata a statului. De asemenea toate convorbirile sunt stocate de catre furnizor si tinute in arhiva pentru un timp, exact nu stiu nici eu cat, dar se arhiveaza. Personal, poti sa ceri de la furnizor (ORANGE) sa-ti redea sau sa-ti dea o anumita convorbire numai daca e pentru o cauza care poate constituii fapta penala, cu anuntarea politiei mai intai. Altfel nu vei reusii si conform legii nu ai dreptul de a cere asa ceva.
Iti recomand, ca de acum incolo sa-ti inregistrezi toate convorbirile sau cele pe care le consideri ca ar trebui inregistrate, deoarece majoritatea telefoanelor au aceasta functie de inregistrare. Cand memoria telefonului personal se va umple cu convorbirile inregistrate, sa le descarci intr-un desktop sau laptop.
Sper sa te ajute acest raspuns.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu vad dar la factura pune toate numerele la care ai apelat si minutele vorbite, numarul de SMS-uri trimise si pretul facturii cum e normal. Daca e ceva murdar te vor lua la harta adica sa depasesti plata facturii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, se poate. Parintii pot face cerere la operatorul de telefonie daca tu esti minor. Si pot afla totul, fiindca totul este inregistrat. Eu personal mi-am regasit mesajele vechi de care aveam nevoie. Nu mai spun de convorbiri...
Daca esti major, se pune intrebarea: cum respecta secretul convorbirilor cei de la Orange?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca esti major, se pune intrebarea: esti atit de copil incit sa crezi ca mai exista ceva confidential?

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Mi-ai placut!

| SinfulDesire a răspuns:

Doar persoana pe numele caruia este abonamentu poate face cerere pentru cele zise de tine.