| Louisa28 a întrebat:

Buna TPU! Eu am implinit 18 ani in luna februarie, atunci cand am depus si cererea pentru alocatia care se acorda si tinerilor care urmeaza studiile liceale. Stiu ca in vacanta de vara acesti bani nu mi se vor mai acorda, insa am o intrebare: va trebui sa depun cererea si in toamna?

8 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Uite ce prevad normele de aplicare a Legii nr. 61/1993 actualizata.

"Art. 4. - (1) Tinerii beneficiază de alocația de stat pentru copii după cum urmează:
a) din oficiu, în continuarea drepturilor acordate până la împlinirea vârstei de 18 ani, dacă sunt îndeplinite condițiile de acordare;
b) pe bază de cerere, completată de aceștia, în cazul în care situația înregistrată înainte de împlinirea vârstei de 18 ani se modifică, însoțită de acte doveditoare.
Art. 8. - (1) Pentru tinerii prevăzuți la art. 1 alin. (3) din Legea nr. 61/1993, inspectoratul școlar județean, respectiv al municipiului București, denumit în continuare inspectorat școlar, transmite direcțiilor teritoriale, în scris și în format electronic, până la data de 1 octombrie a fiecărui an situația centralizatoare privind elevii înscriși în anul școlar, care va cuprinde numele și prenumele tânărului, codul numeric personal, adresa completă de domiciliu sau de reședință a acestuia, precum și unitatea de învățământ la care este înscris. Situația va cuprinde și elevii înscriși în unitățile de învățământ private acreditate ori autorizate în condițiile legii.

Concluzii:
1. Alocatia pentru anul de invatamant se plateste pana in luna septembrie inclusiv.
2. Nu trebuie nici o cerere facuta la implinirea varstei de 18 ani, decat in cazuri speciale.
Dar in Romania vii se acopera cu harti.

| CodrutElian1990 a răspuns:

De ce sa nu primesti alocatia pentru lunile de vara? Unde scrie asa ceva? Citeste ce am scris mai sus la art.4, lit.a).

| Louisa28 explică (pentru CodrutElian1990):

Eu am citit, insa asa mi s-a spus de la secretariat, asa mi s-a spus de la posta, ca trebuie sa depun in septembrie inca o cerere, urmand sa primesc banii si din lunile anterioare atunci cand mi se va aproba cererea. Stiu ca asa scrie in articol, insa logica lor este ca in perioada de vacanta de vara, nu frecventezi cursurile, prin urmare, nu primesti bani, si ei cred ca poti renunta la scoala si sa nu mai mergi anul viitor, de aceea ne mai
cer inca o cerere. Multumesc de raspuns! Sunt recunoscatoare!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Louisa28):

Ce are posta aici?
Anul scolar, pentru care se primeste alocatia, daca ai absolvit clasa, este pana pe 30 septembrie, nu cand iei vacanta. Vacanta face parte din anul scolar, asa cum concediul de odihna face parte din anul de munca.
Unii, ca sa-si justifice postul, cer tot felul de hartii, ei facand parte din DMH (Directia miscarii hartiilor).
Sa-ti dau un exemplu.
Aveam de primit niste bani de la primarie, in urma unei hotarari judecatoresti. Dupa ce a trecut o luna am timis un email sa mi se trimita banii. Mi s-a cerut sa le trimit copie legalizata dupa sentinta. Le-am raspuns: "Nu va e rusine? Voi, parte in proces cereti dovada celeilalte parti sa dovedeasca ceea ce a hotarat judecatorul? Voi puneti in executare hotararea judecatoreasca pe car ati primit-o, iar daca va rebuie una legalizata, nu aveti decat sa v-o legalizati." A doua zi am primit banii in cont.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Problema cu cererea in fiecare an era cuprinsa in Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 16/2008 carea fost respinsă de parlament prin Legea nr. 175/2008.

| MValentin a răspuns:

Da, trebuie sa depui cererea in fiecare an. Deoarece scoala da mai departe ca tu inca continui,, studiie,,

| Louisa28 explică (pentru MValentin):

Multumesc de raspuns!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru MValentin):

Daca nu depune cerere, scoala nu stie ca el continua studiile?