| elenasofia a întrebat:

Buna TPU
eu nu prea stiu cand un verb e la infinitiv sau nu
cina imi explica? :O3
funda!

10 răspunsuri:
| reihiuke a răspuns:

În numeroase limbi, modul infinitiv este o formă a verbelor prin care se denumește acțiunea exprimată de acestea într-o manieră generală, în general fără a preciza timpul, numărul sau persoana.

Acolo unde există, infinitivul are în general cel puțin o parte din următoarele caracteristici:

Nu se modifică după timp, număr și persoană, sau are o flexiune limitată față de alte moduri.
Nu intră în relații de acord cu alte cuvinte din propoziție.
În propoziție are rolul sintactic jucat de alte categorii de cuvinte, de obicei de substantive.
Nu poate juca rolul de predicat în propoziție.
Nu este însoțit de subiect sau de complement direct.
Participă la formarea altor moduri, împreună cu verbe auxiliare.

Aceste caracteristici nu pot însă fi folosite pentru a defini infinitivul, întrucât și alte forme verbale au aceleași proprietăți. Astfel infinitivul poate fi definit precis numai în cadrul fiecărei limbi în parte, dar nu și în general în toate limbile în care apare.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Infinitiv#Forme

| thewomaninwhite a răspuns:

Un verb este la infinitiv atunci cand in fata lui apare intotdeauna prepozitia "a". de exemplu a manca a bea a rade etc. Vous avez compris?

| Piiiiiiika a răspuns:

Buna

Forma de infintiv e cea din dictonar.

De ex: a manca
a canta
a merge
a dansa

Trebuie sa fie acel "a" in fata verbului.

Fundita? :3

| Bumbar a răspuns:

Poate fi si fara ''a'' de exemplu: Avea diaree, avea este verb la infinitiv, la fel si cu alte verbe.

| AlePanda a răspuns:

Verbul la infinitiv se gaseste,de cele mai multe ori, la forma din dictionar [a manca,a dormi, a fi,etc] si poate avea prepozitia "a", dar poate fi intalnit si fara [manca, dormi, fi, etc]. Sper ca te-am ajutat :*

| RaspunsCastigator a răspuns:

Un verb la infinitiv este cand apare in fata lui vocala a.De ex a sari, a bea etc.
Fundita? xD

| Anony123 a răspuns:

Verbul la infinitiv este forma verbului pe care o gasesti in dictionar cum ar fi verbul citeste,infinitiv a citi, verbul doarme, infinitiv a dormi, verbul scrie, infinitivul a scrie. Sper ca te-am ajutat!

| cincizeci a răspuns:

Exemple de verbe la infinitiv : a fi,a avea,a manca, a bea, a ramane, a rade, a dansa. Este forma de dictionar

| bibilica10 a răspuns:

Esti nepoata lui calapod?