| georgiana_3880 a întrebat:

eu vreau sa fac liceul in coreea de sud. dar nu stiu cum.cum fac sa pot sa merg la un liceu cu famili gazda in coreea de sud? va rog ajutati-ma

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Vezi ca uitatul la prea multe filme tampeste. Bine ca nu dau astia (inca) filme facute in Botswana, ca acolo voiai sa faci liceul! In primul pom pe stanga.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus @georgiana! Eu cred că doar te plictisești. Să nu te superi pe mine, dar mie mi se pare doar o fiță și am senzația că nu cunoști exact ceea ce se întâmplă în Coreea de Sud.
Uite aici părerile unui român plecat acolo, un om onest și educat:
„Primul şoc a fost inimaginabil de frustrant. Într-o ţară în care progresul tehnologic este de necontestat, să nu găseşti un tirbuşon pentru simplul motiv că localnicii nu consumă vin, să nu existe o spumieră pentru că supele nu fac parte din gastronomia locală, să nu găseşti produse lactate, deoarece nu există şeptel şi nici păşuni într-o ţară al cărei relief este constituit 70% din munţi stâncoşi, în care roşiile sunt roz şi pâinea este dulce, este probabil de neconceput! Criticam şi negam tot ce era deplasat faţă de cultura noastră", îşi aminteşte Daniel. Dar, cu trecerea anilor, a devenit mai tolerant şi mai înţelegător, aşa cum şi societatea de acolo a evoluat sub ochii lui.
„Şcoala prosteşte!", varianta asiatică
Daniel Gherasim a remarcat că localnicii pun mare accent pe educaţie. „Învaţă de mici cu disperare. Copiii au chiar şi cursuri târzii, în miez de noapte - da, chiar şi până la ora 24.00! Şcoala de bază de fapt ţine până la orele 12.00-14.00, dar apoi au un şir de tot felul de cursuri (academii), până târziu. Pentru că, prin tradiţie, numai cei care absolvă anumite şcoli obţin posturile cele mai bune si bine plătite! Dacă ai cea mai bună şcoală, ai şi cea mai potrivită fată, cea mai fericită familie, cel mai bun apartament, cea mai mare recunoaştere socială", descrie el modul în care valoarea şcolii este recunoscută în Coreea.
Mulţi tineri, care nu pot accede la studii mai înalte, îşi văd visurile destrămate şi se sinucid pentru că nu pot îndura gândul unei vieţi de nivel mediu. Dar, învăţând atât de mult, nu mai au timp liber şi nu se mai pot odihni. Îi vezi pe stradă, dormind pe ei!".
Cred că ți-ar fi de folos dacă ai citi un pic și acest articol http://www.roportal.ro/discutii/topic/65629-viata-in-coreea-de-sud/
O zi cu zâmbet să ai și gânduri limpezi!

| ClaraLove a răspuns:

Si eu vreau sa fac liceul in Korea. Putem vorbi in privat ca sa iti spun mai multe?

| Innsbruck a răspuns:

Cei mai nefericiti copii din lume la scoala, sunt cei din Coreea de Sud, ei petrec chiar si 16 ore. Vacantele sunt foarte scurte, si isi petrec mult timp invatand. Documenteaza-te mai mult inainte sa-ti doresti ceva.

| TheChidori a răspuns:

Din partea mea poti sa nu bagi toti p***** in seama exista posibilitatea de a invata in Coreea, poti face schimb de experienta dar e scump daca parinti tai au bani si sunt de acord happy Bafta happy

| AndreeaDaisy a răspuns:

Sincer.v-ati uitat la prea multe seriale coreene.