| Cosminovici18 a întrebat:

Mai exact ce este un hacker stiu ca este un hot de calculatoare dar mai exact ce inseamna? Si cum poti deveni hacker? Dau funda celui mai bun raspuns!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hackerii sunt pasionati ai informaticii, care, de obicei au ca scop „spargerea" anumitor coduri, baze de date, pagini web etc. Ei sunt considerati infractori, in majoritatea statelor lumii.

Hackerii adevarati nu „distrug", de obicei, pagini inofensive, cum ar fi paginile personale.
Tintele obisnuite ale atacurilor hackerilor sunt sistemele importante, care au protectii avansate si contin informatii strict secrete, cum ar fi bazele de date ale Pentagonului sau cele de la NASA. Odata obtinute, aceste fisiere (informatii) sunt publicate pe tot Internet-ul, pentru a fi vizionate sau folosite de cât mai multe persoane.

Orice hacker advarat trebuie sa respecte un „Cod de legi al hackerilor", care este bine stabilit, cunoscut si respectat.

Hackeri amatori
Exista „hackeri" care ataca tinte aleatoare, oriunde si oricând au ocazia. De exemplu, atacurile tot mai frecvente asupra Yahoo si Hotmail au blocat motoarele de cautare si conturile de mail respective pentru câteva zile, aducând prejudicii de milioane de dolari.
Aceste atacuri (care reprezinta o incalcare destul de grava a „Codul de legi al hackerilor") au de obicei in spate persoane care „au fost curiosi numai sa vada ce se intâmpla" sau „au dorit sa se distreze".
Acesti atacatori virtuali nu sunt hackeri adevarati, pentru ca nu-si scriu singuri nuke - urile (programele pentru bombardare - nucleare) pe care le folosesc, procurându-si-le de pe Internet sau din alte surse.
Acesti hackeri amatori sunt singurii care ajung in fata justitiei. Motivul este simplu. Acei hackeri adevarati care isi pot scrie singuri nuke - urile, sunt, de obicei destul de inteligenti pentru a face anumite sisteme care sa induca in eroare pe toti aceea care ar incerca sa determine sursa atacului.

Crackeri
Crackerii reprezinta un stil anumit de hacker, care sunt specializati in „spargerea" programelor shareware, sau care necesita un anumit cod serial. Singurii care sunt prejudiciati de aceasta categorie de hackeri sunt cei care scriu si proiecteaza programele „sparte".
Sistemele de protectie ale aplicatiilor respective pot fi „infrânte" prin doua metode:
a) Introducerea codului, care poate fi gasit fie pe Internet, fie cu ajutorul unui program asemanator cu OSCAR 2000, care este o biblioteca de coduri.
b) A doua metoda este folosita pentru sistemele de protectie mai avansate, care necesita chei hardware (care se instaleaza pe porturile paralele ale computerului si trimit un semnal codat de câte ori le este cerut de catre programul software), sunt patch-urile. Ele sunt programele care sunt facut special pentru anumite aplicatii software, care odata lansate modifica codul executabil, inhiband instructiunile care cer cheia hardware.
Patch-urile si bibliotecile de coduri seriale se gasesc cel mai des pe Internet. Ele sunt facute de anumite persoane (care sunt câteodata fosti angajati ai firmelor care au scris software-ul respectiv) care vor doar sa aduca pagube firmei proiectante.

Desi pare ciudat, cracking - ul este considerata „piraterie computerizata", reprezentand o infractiune serioasa. Totusi, foarte rar sunt depistati cei care plaseaza patch-uri si coduri seriale pe Internet.

6 răspunsuri:
| traveler a răspuns:

Pai este foarteeeee simplu sa devii haker : Faci o facultate de informatica, o absolvi cu brio. Apoi dai si masteratul, si doctorandul in informatica.Te angajezi l o firma unde esti promovat pentru ca esti "toba de carte" in informatica si apoi satul de atat bine si bani castigati incepi a lenevi la soare si a-ti cheltui banii.Viata este scurta fa-ti-o placuta si nu te compromite. Haker- sa spargi parole,conturi, programe software, sa accesezi fraudulos sisteme informatice.inseamna PUSCARIE.Si nu un "hot de calculatoare" ce iti fura troaca cu totul ala este spargator de locuinte, ala se cheama GAINAR. Vrei sa devii gainar? sau un renumit om de stiinta in domeniul informatici (gen Bill Gates inventatorul Windows-ului?).Ai vazut unde a ajuns datorita geniului minti sale si nu sa compromis sa devina haker! Bafta si minte multa.

| eugenl a răspuns:

Daca te documentezi mai profund vei gasi un articol care iti explica diferenta dintre hacker si cracker.
Haackerii ar fi indignati la rasopunsul caruia i-ai dat tu funda.
Hackerii au un cod intr-adevar, dar ei nu sparg ci construiesc, si o fac gratuit, o gramada de soft.
Ca sa fii hacker trebuie sa stii programare la greu si sa ajungi la momnetul in care intelegi programarea, adica gandesti precum calculatorul. Numai dupa ce ai ajuns in acel punct poti invata rapid in 2-3 zile un limbaj de programare, oricat ar fi de nou.
Crackerii sunt adevaratii pirati ai internetului, ei sparg si coduri de NASA.
Daca dai un search pe google vei gasi o pagina asa cum am gasit-o si eu

| Skylerx a răspuns:

Hacker este cineva care fura ceva de la unul. Eu am fost, dar m-am lasat pentru ca nu era bine. Stii cum poti deveni hacker acum laughing Dar nu incerca, poti fi prins!

| Cosminovici18 explică (pentru Skylerx):

Tot nu mi-ai zis cum poti devenilaughing desi ai fost ai spus...

| doarintrebatima a răspuns (pentru Skylerx):

Hmm imi dai adresa de mess?

| denis007bossu a răspuns:

E simplu pur sisimplu dai la c local disc downloadez programu ask infection de acolo cauta you tube ask infection use urmaretel si de acl probeazal ca e mai bine noteaza: un pas gresit s programu va fi actionat contra ta asa am pierdut un calculator cand am fost ancepator acum 10 ani big grin