| cristina94_8053 a întrebat:

Buna TPU sora mea este insarcinata insa este de ceva timp in Italia de cativa ani nemaiplatind asigurarea de sanatate in Romania dar plateste aici in Italia fiind angajata cu carte de munca. intrebarea este urmatoarea daca naste in Romania ce trebuie sa faca referitor la asigurarea de sanatate cat, unde trebuie sa plateasca? va multumesc!

1 răspuns:
| mixxjim a răspuns:

Cel mai simplu i-ar fi sa nasca in Italia happy pe urma ar putea sa nasca aici la un spital particular pentru care nu-i trebuie niciun fel de asigurare de sanatate dar costa vreo 3.000 de euro cu cezariana, vreo 1.700 normal. spun asta pentru ca e aproape imposibil in sistemul de sanatate romanesc sa-ti faci o asigurare individuala in conditiile ei. pentru asigurare individuala aici trebuie sa aiba dovada de venituri si trebuie sa plateasca 5, 5% pe luna din venituri. daca spune ca nu are venituri trebuie sa aduca dovada de la circa financiara ca nu are venituri din chirii sau din activitati liberale, adererinta de la registrul comertului ca nu are firma activa si nu are venituri din vreo firma. in plus cei de la asigurari de sanatate vor dovada si ca a platit asigurari de sanatate in ultimii cinci ani. daca nu a platit, trebuie sa plateasca din urma. poate aduce dovada din Italia ca a platit acolo, dar tot are alergatura multa si risca sa faca copilul 2 ani pina termina de umblat pe la toti happy cel mai sigur cauti pe net casa nationala de asigurari de sanatate pe judetul in care aveti domiciliul in Romania si mai gasesti acolo informatii, nr de telefon de-ale lor, unde sa depui dosarul daca vrei sa te asiguri etc. ar mai fi varianta sa nasca la un spital de stat fara asigurare, ori la urgenta, ori sa plateasca nasterea oficial, dar nu stiu cat ar costa asa, ar trebui vorbit cu un medic direct. succes!