| Alllinna123 a întrebat:

In urma cu 3 luni mi s-a incheiat asigurarea de sanatate din partea facultatii. De o luna sunt angajata cu carte de munca, si tocmai am aflat ca sunt insarcinata. Ce e de facut? am dreptul la ceva indemnizatie, oricare ar fi ea? Specific ca voi lucra in continuare cat imi va permite starea de sanatate.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O sa ai dreptul la concediul si indemnizatia de maternitate, pe o perioada de 126 de zile, de regula concediu prenatal si apoi postnatal, fiecare de 63 zile, conform OUG 158/2005, cu md. si compl. ulterioare.
Dupa terminarea concediului de maternitate vei avea dreptul la concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului pana la varsta de 2 ani, conform OUG 111/2010, cu md. si compl. ulterioare.

| Alllinna123 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc pentru răspuns. Numai bine