| aandreutsaa a întrebat:

stiti maine dau test la mate si eu nu am inteles alea si nu am pe nimeni pe cine sa mi le explice. sunt clasa a6 si maine dau test din proportionalitati direct proportionate si invers proportionate si stiu definitia dar nu stiu sa aplic in ex. Ce sa fac?crying

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ia o foaie de hartie si un pix, precum si manualul. Citeste cu maxima atentie lectia din manual de 5-6 ori, apoi din nou notandu-ti cele mai importante chestii, inclusiv formulele. Mai repeta o data, apoi inchide cartea, ia o pagina curata si scrie tot ce ai retinut. Verifica-te dupa carte si corecteaza ce ai gresit. Apoi rezolva toate problemele din manual legate de aceasta lectie. O sa vezi ca in cateva ore, daca muncesti cu spor si maxima atentie, ti se vor clarifica in minte.

| aandreutsaa explică (pentru Brigaela):

Pai eu stiu formulele doar ca eu nu stiu sa le aplic in excrying

| Brigaela a răspuns (pentru aandreutsaa):

Nu le stii suficient de bine. Sau nu citesti exercitiul suficient de bine. Reia totul de la capat cu rabdare si atentie, ca si cum ar fi la prima citire, fara nici o graba, fara nervi, teama si plans. Lucreaza incet, atent si repeta fiecare chestie de 5-6 ori pana o stii la perfectie. cand termini toata lectia, scrie tot ce ai retinut pe o foaie, fara sa tragi cu ochiul. vei vedea ca nu retii chiar tot, asa ca trebuie sa te mai intorci si sa mai insisti. Matematica nu se invata in 5 minute, trebuie sa ai un pic de rabdare si sa nu iti limitezi efortul.

3 răspunsuri:
| Yugeen a răspuns:

Buna,

Incearca sa te ajuti din site-ul urmator:

http://scoala.seitin.ro/grad1/index.php?pagina=ex8&mine=menu1

Sper sa iti fie de folos...

Mult succes! :)