| Armenianeek a întrebat:

trebuie sa imi ajunga un colet cu ramburs la posta zilele urmatoare dar mi s-a furat ieri portofelul cu tot cu buletin in original din rucsac in tramvai sad Oare pot ridica coletul cu copie sau poza pe telefon a buletinului? Ca pana se termina tam tam-ul cu refacutul buletinului se expediaza coletul inapoi si am nevoie de el.
Dau fundita happy mersi

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

La Poșta Română nu primești nimic fără C.I. valabil. Poate doar dacă ești prin vreo comună și te cunoaște poștașul, altfel n-ai nicio șansă.
Cum spunea cineva - mergi la Poliție și solicită o adeverință până primești noul act. De fapt, dacă te grăbești, ai putea să obții noul C.I. până să ajungă pachetul tău.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru mihai69):

De unde stii tu? Crezi ca le convine sa dea coletul retur? Mai ales ca e cu ramburs, daca era colet simplu mai ziceam. Atata timp cat poti sa dovedesti identitatea si domiciliul nu conteaza ca e buletinul expirat? Nu sunt reguli asa stricte cum crezi tu. Ia mergi si fa asta sa vezi. Daca nu ai experienta cu posta mai bine taci din gura.

| mihai69 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Tocmai, că am experiență. Cu buletinul în mână nu au vrut să-mi dea un colet, pentru că nu erau scrise la destinatar ambele mele prenume! Așa că nu mai da aiurea cu voturi eronat - ăia chiar sunt bătuți în cap!

| Furnicuta000 a răspuns:

E posta nu cine stie ce institutie, se poate si cu o poza de pe buletin sau o copie.

| Elelei a răspuns:

Pana iti faci CI, primesti o adeverinta. Cu ea iti poti scoate coletul.