| Scaraoschii a întrebat:

Buna tuturor am o problema vreau sa imi arate simblurile japoneze de pe situl astahttp://www.linguanaut.com/japanese_alphabet.htm dar imi arata patrate cine pa poate ajutasa rezolv funda!

1 răspuns:
| YoBuDy a răspuns:

EN JP EN JP EN JP EN JP EN JP

a あ ca か sa さ ta た na な
i い ki き si し chi ち ni に
u う cu く su す tsu つ nu ぬ
e え ke け se せ te て ne ね
o お ko こ so そ to と no の
ha は ma ま ya や ra ら wa わ
hi ひ mi み ri り wi ゐ
fu ふ mu む yu ゆ ru る n ん
he へ me め re れ we ゑ
ho ほ mo も eu よ ro ろ wo を
Maybe you have noticed that many sounds are missing, that’s why Japanese added some additional sounds using diacritics or combinations of syllables, the table below shows the additional sounds in Hiragana:

۞ To Save this Page Press (CTRL D) or E-mail this Page! ۩ Free Translation
EN JP EN JP EN JP EN JP EN JP

ga が za ざ da だ ba ば pa ぱ
gi ぎ si じ si ぢ bi び pi ぴ
gu ぐ zu ず zu づ bu ぶ pu ぷ
ge げ ze ぜ de で be べ pe ぺ
go ご zo ぞ do ど bo ぼ po ぽ

kya きゃ sha しゃ cha ちゃ hya ひゃ pya ぴゃ
kyu きゅ shu しゅ chu ちゅ hyu ひゅ pyu ぴゅ
kyo きょ sho しょ cho ちょ hyo ひょ pyo ぴょ

gya ぎゃ ja じゃ nya にゃ bya びゃ mya みゃ
gya ぎゅ ju じゅ nyu にゅ byu びゅ my みゅ
gyo ぎょ jo じょ nyo にょ byo びょ myo みょ
rya りゃ ryu りゅ ryu りょ (ja) ぢゃ (ju) ぢゅ

Katakana Syllables (Alphabet)
Katakana are most often used for transcription of words in foreign languages. used to represent sounds, technical and scientific terms.
Katakana's main feature is short straight strokes and angular corners, that’s why Katakana is considered the simplest of the Japanese scripts.
۞ To Save this Page Press (CTRL D) or E-mail this Page! ۩ Free Translation
EN JP EN JP EN JP EN JP EN JP

a ア ca カ sa サ ta タ na ナ
i イ ki キ si シ chi チ ni ニ
u ウ cu ク su ス tsu ツ nu ヌ
e エ ke ケ se セ te テ ne ネ
o オ ko コ so ソ to ト no ノ
ha ハ ma マ ya ヤ ra ラ wa ワ
hi ヒ mi ミ ri リ (wi) ヰ
fu フ mu ム yu ユ ru ル n ン
he ヘ me メ re レ (we) ヱ
ho ホ mo モ eu ヨ ro ロ (w)o ヲ
For a modern Katakana there was a necessity to add some sounds, below is a list of additions to the katakana, used mainly to represent sounds from other languages:
۞ To Save this Page Press (CTRL D) or E-mail this Page! ۩ Free Translation
EN JP EN JP EN JP EN JP EN JP

ga ガ za ザ da ダ ba バ pa パ
gi ギ si ジ si ヂ bi ビ pi ピ
gu グ zu ズ zu ヅ bu ブ pu プ
ge ゲ ze ゼ de デ be ベ pe ペ
go ゴ zo ゾ do ド bo ボ po ポ

kya キャ sha シャ cha チャ hya ヒャ pya ピャ
kyu キュ shu シュ chu チュ hyu ヒュ pyu ピュ
kyo キョ sho ショ cho チョ hyo ヒョ pyo ピョ

gya ギャ ja ジャ nya ニャ bya ビャ mya ミャ
gya ギュ ju ジュ nyu ニュ byu ビュ my ミュ
gyo ギョ jo ジョ nyo ニョ byo ビョ myo ミョ
rya リャ ryu リュ ryu リョ (ja) ヂャ (ju) ヂュ
Kanji Characters (Alphabet)
Kanji are used together with three other systems to write modern Japanese, Kanji which is a Japanese system of writing based on borrowed or slightly modified Chinese characters is used to write parts of the language such as nouns, adjective stems and verb stems. For Kanji characters refers to the Chinese characters.
۞ To Save this Page Press (CTRL D) or E-mail this Page! ۩ Free Translation
EN JP EN JP EN JP EN JP

ye イェ va (ヷ) va ヴァ she シェ
wi ウィ vi (ヸ) vi ヴィ je ジェ
we ウェ vu ヴ ve ヴェ che チェ
wo ウォ ve (ヹ) vo ヴォ
vo (ヺ) vya ヴャ
ti ティ tsa ツァ fa ファ
tu トゥ tsi ツィ fi フィ
tyu テュ tse ツェ fe フェ
di ディ tso ツォ fo フォ
du ドゥ fyu フュ
dyu デュ

Mie mi le arata, actualizeaza ADOBE FLASH