| Adonys43 a întrebat:

Buna tuturor!
Am un credit de nevoi personale si astazi m-a anuntat ca daca nu platesc 1000 lei in termen de 16 zile, o sa trimita dosarul la judecator.
Nu am de unde sa platesc acesti bani in 16 zile si vreau sa va intreb:Ar trebui sa platesc daca imi va pune poprire pe salariu o anumita taxa pentru ordinul acesta judecatoresc si daca da, cam ce suma daca stiti?
Mentionez ca eu castig 1700-1800 lei lunar si in ultima perioada nu am mai putut achita creditul fiindca mama mea a avut nevoie de bani pentru niste tratamente medicale.
Astept orice raspuns util, va multumesc!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

30% din venit iti poate fi poprit daca nu ma insel.

| mihai69 a răspuns:

Era mai bine dacă mergeai la bancă și cereai amânarea plății ratelor în conformitate cu ordonanțele din starea de urgență sau măcar o refinanțate. Încă ai mai avea timp.

| Zuzu1991 a răspuns:

1. du-te la banca si negociaza o amanare
2. da, o sa vina poprire, DAR, nu maine, o sa vina DUPA ce banca o sa obtina o hotarare definitiva si irevocabila, iar aia, mai ales in pandemie, cam dureaza, poate pleci la cules de capsuni intre timp tongue

| romeo78 a răspuns:

Dace e vorba de un IFN, mergi la agenție și cere reeșalonarea ratelor, la o valoare mai mică.
Dacă este bancă, sună la call center și negociază o eșalonare a ratei.
Dosarul la judecător se dă, de obicei, doar dacă ați primit somații și nu ați sunat să negociați.