| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a întrebat:

Voi merge in curand in Anglia, insa voi merge singura(neinsotita de parinti ) eu fiind minora.Am aflat ca pot merge doar daca parintii merg la un notar si semneaza ca sunt de acord cu plecarea.Problema este ca parintii mei s-au despartit(nu sunt divortati) si stau in zone diferite, intrebarea este :trebuie ambele semnaturi ale parintilor, sau este suficienta semnatura mamei pentru a pleca, tinand cont ca locuiesc cu ea. Vreau raspunsuri concrete! Multumesc!

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu certitudine este nevoie de semnatura ambilor parinti, chiar daca pe procuri diferite (se pot face la notariate diferite, fara ca prezenta ta sa fie necesara).

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In principiu trebuiesc semnaturile ambilor parinti, date pe o declaratie in fata notarului public. Nu este nevoie ca amandoi sa semneze pe o singura declaratie, fiecare poate da declaratia separat, la oricare notar.
In cazul in care ai fost incredintata, prin hotarare judecatoreasca, unui parinte atunci este destul ca numai acela sa dea declaratia.
Nu poti pleca neinsotita, in declaratie trebuie sa fie indicat si un insotitor.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Fiind minora ai nevoie de procura de la ambii parinti dar nu poti pleca singura ci insotita de de un adult care trebuie trecut pe procurile respective si acel adult trebuie sa prezinte si cazierul judiciar.

| cornculapte a răspuns:

Ai nevoie de semnaturile ambilor parinti, doar daca nu detine mama ta custodia integrala, dar ma indoiesc, din moment ce parintii tai nu sunt nici macar divortati.
Din cate stiu eu, nu poti sa calatoresti singura daca esti minora. Ar trebui sa ai un adult cu tine caruia parintii tai sa-i semneze imputernicirea. Nu stiu exact, nu vreau sa te informez gresit, dar ar trebui sa te interesezi oricum, ca eu am patit-o o data.

| ██████ 100%LuvPuffy'Ionika! a răspuns:

Semnatura mamei tale desigur, daca stateai cu tatal tau trebuia semnatura tatalui tau, dar daca stai cu mama ta trebuie doar semnatura ei!

| kynezu a răspuns:

Ai nevoie de semnaturilor ambilor parinti, eu am trecut-o pe o verisoara in custodia mea, tatal ei fiind mort si facandui procura decat mama ei iar la vama din nadlac m-am trezit ca imi cere si certficatul de deces al tatalui ei, a trebuit sa le dau bani ca sa trec!