| Robert_Krestel_1990 a întrebat:

Acum 3 ani de ziile am scos din banca o suma de bani, suma aceea de bani am scos-o pentru fosta mea soacra. Intre timp am divortat de sotie si de aproximativ un an de zile fosta soacra nu a mai platit rata lunara la banca. mentionez ca fosta sotie e girant. Ce pot sa fac in aceasta cauza? va multumesc!

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună din nou.
Dacă contractul este pe numele tău, tu dai dovadă de rea credință dacă nu pui banii în cont, în rest tot fosta ta soție este bună de plată dacă nu tu te-ai bucurat de bani ci aceștia au intrat în mâna soacrei.
Drum bun!
Pa, pa.

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu ai ce face, fosta soție este bună de plată dacă fosta soacră se dovedește de rea credință!
Pa, pa.

| Robert_Krestel_1990 explică (pentru Legiuitoarea):

Da, dar eu vreau sa plec in Germania. ma poate afecta cu ceva? Multumesc anticipat!

| Varzan_Claudiu_1991 a răspuns (pentru Robert_Krestel_1990):

Iti spun eu deci din Germania ´´ Nu are cu ce sa te afecteze pe tine pentru ca tu ai divortat de ea si fosta sotie iti este girnatu ei ´´. Deci ai putea sa stai cu un avocat de vb,. si stiu persoane care nu siau platiti bancile si au plecat din tara si nici pina acuma nu le-a facut nimene nimic. Bafta!

| Robert_Krestel_1990 explică (pentru Legiuitoarea):

Multumesc de raspuns!

| Legiuitoarea a răspuns (pentru Robert_Krestel_1990):

Bună din nou.
Dacă contractul este pe numele tău, tu dai dovadă de rea credință dacă nu pui banii în cont, în rest tot fosta ta soție este bună de plată dacă nu tu te-ai bucurat de bani ci aceștia au intrat în mâna soacrei.
Drum bun!
Pa, pa.

| Liviu a răspuns:

NIci pe tine nu trebuie sa te mai intereseze, e problema soacrei, fosta sotie e giranta, deci tie ce sa iti ia? cai de la trasura? stai calm, incearca sa vorbesti cu fosta sotie poate o convinge pe mami ei sa plateasca happy

| User2 a răspuns:

Fosta ta soacra este moarta? In orice caz sunt niste reguli conform carora daca ai o perioada mai mare de z ani cu ea se impart bunurile si datoriile.Nu stiu cu exactitate dar am cunoscut o intamplare asemanatoare.

| Robert_Krestel_1990 explică (pentru User2):

Nu e moarta, dar nu mai vrea sa plateasca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti bun de plata. Inteleg ca ai luat creditul pe numele tau. O varianta foarte riscanta ar fi sa nu platesti. Banca iti pune tie poprire inainte de a ajunge la girant. Nu te sfatuiesc sa faci asta.
Daca ai o minima dovada ca acei bani i-a folosit soacra si nu tu, poti sa o dai in judecata. Vei cere (daca poti cistiga) restituirea sumei sau trecerea creditului pe numele sau (putin probabil, Banca nu risca).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa nu intelegi gresit, nu imi doresc funzi. Vreau doar sa ajut.
Dupa raspundul pe care l-ai declarat cistigator, inteleg ca tie ti-ar conveni asta. Din pacate, legile sint altele.
" tot fosta ta soție este bună de plată dacă nu tu te-ai bucurat de bani ci aceștia au intrat în mâna soacrei." Poti dovedi asta?
Cel mai bine este sa te sfatuiesti cu un avocat, cum ai mai fost sfatuit. Pentru ca, urmezi sfatul care iti convine si apoi te plingi (vorbesc la general) ca banca ti-a luat casa in mod nejustificat.