| eudji a întrebat:

am aceasta intrebare: ma aflu in italia, si am aflat ca as putea sa cer cetatenia romineasca in ambasciada romineasca din Milano, ce documente trebuie sa am si care sunt pasurile pentru a riusci?

Răspuns Câştigător
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Cetatenia romana se acorda la cerere, cetateanul strain sau fara cetatenie, daca sunt indeplinite urmatoarele conditii:
- s-a nascut si domiciliaza, la data cererii, pe teritoriul Romaniei sau, desi nu s-a nascut pe acest teritoriu, domiciliaza in conditiile legii pe teritoriul statului roman de cel putin 8 ani sau, in cazul in care este casatorit si convietuieste cu un cetatean roman, de cel putin 5 ani de la data casatoriei;
- dovedeste, prin comportament, actiuni si atitudine, loialitate fata de statul roman, nu intreprinde sau sprijina actiuni impotriva ordinii de drept sau a securitatii nationale si declara ca nici in trecut nu a intreprins asemenea actiuni;
- are asigurate in Romania mijloace legale pentru o existenta decenta, in conditiile stabilite de legislatia privind regimul strainilor;
- este cunoscut cu o buna comportare si nu a fost condamnat in tara sau in strainatate pentru o infractiune care il face nedemn de a fi cetatean roman;
- cunoaste limba romana si poseda notiuni elementare de cultura si civilizatie romaneasca, in masura suficienta pentru a se integra in viata sociala;
- cunoaste prevederile Constitutiei Romaniei si imnul national.
Daca cetateanul strain sau persoana fara cetatenie care a solicitat sa i se acorde cetatenia romana se afla in afara teritoriului statului roman o perioada mai mare de 6 luni in cursul
unui an, anul respectiv nu se ia in calcul la stabilirea perioadei (cea de 8 ani, respectiv 5 ani).
Cererea de acordare a cetateniei romane se adreseaza comisiei pentru constatarea conditiilor de acordare a cetateniei, care functioneaza pe langa Ministerul Justitiei.

4 răspunsuri:
.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

Daca esti italian si scrii asa in romaneste e foarte bine! Daca esti roman si scrii asa... e grav!

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

De cati ani esti in Italia?

| urbanghost a răspuns:

Dupa ortografie, cred ca de 20 de ani

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ambasada Romaniei in Italia, este la Roma!
In Milano este consulatul.