| LovelyAngel22 a întrebat:

Buna ziua!
Am fost implicat intr-un accident rutier,persoanei cu care am avut accidentul i s-a intocmit dosar penal,instanta judecatoreasca a unui renumit expert auto mi-a dat DAUNA TOTALA vehiculului,analizand doar niste poze care erau prezente in dosar, fara sa o mai vada la fata locului.Intrebarea mea este daca pot sa vand masina sau sa astept hotararea judecatoreasca?(Masina celui cu care am avut accidentul era asigurata la ARDAF - asigurarea obligatorie,iar a mea la ASTRA,tot asa asigurare obligatorie)
O alta nelamurire a mea este daca in cazul in care hotararea judecatoreasca ar fi in favoarea mea, pe cei de la asigurari i-ar mai interesa masina?
Adica ar fi interesati sa-mi ia si masina, sau trebuie sa vina sa o vada?
Multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

1.Daca este dauna totala (masina nu mai poate fi reparata si folosita) atunci societatea de asigurare a faptuitorului va trebui sa te despagubeasca cu valoarea masinii inainte de accident. Parerea mea este sa nu o vinzi inainte de a primi despagubirea, precis o sa mai fie nevoie de o expertiza/evaluare facuta de societatea de asigurare.
2. Aproape sigur ca societatea de asigurare o sa vrea masina, mai ales ca sunt interesati sa-si mai diminueze paguba.

| LovelyAngel22 explică (pentru Ioandelasal):

Dupa cum ziceam mai sus, in intrebare, vehiculul este dauna totala.Asta mi-a spus expertul auto.Multumesc pentru promptitudinea cu care ai raspuns la aceasta intrebare!

| onasis1961 a răspuns:

Îmi pare nespus de rău să-l contrazic pe
Ioandelasal.Dar se poate vinde maşina care are daune totale, firma de asigurări dă valoarea maşini nu de nou ci în funcţie de vechime şi alte caracteristici, iar reparaţia care se face numai cu piese noi şi originale depăşeşte cu mult valoarea pe care o dau la persoana păgubită! Aşteaptă să-ţi ei dauna, apoi poţi să o vinzi fără probleme.Cel care-o cumpără o poate repara cu piese second şi iasă foarte ieftin! Sărbători fericite!

| Ioandelasal a răspuns (pentru onasis1961):

Nu m-ai contrazis deloc, mi se pare ca nu mi-ai citit atent raspunsul. Eu n-am spus ca va primi o despagubire ca pentru o masina noua ci la valoarea avuta inainte de accident(cu o secunda inainte, daca vrei sa fiu foarte explicit).

| onasis1961 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Eu mă refeream, la punctul 2.Societatea de asigurări nu ia masina avariată, ci rămâne proprietarului.