| Dadumi a întrebat:

Buna ziua!
Am o baterie acumulator de 3, 7V,1200mAh si una de 3, 7V,12.000mAh si nu stiu cat timp trebuie sa le tin la incarcat dupa cele 8 ore initiale de formare; pe prima o incarc in aparatul radio Rotosonic prin cablu USB de la laptop iar pe cea de a doua prin incarcator conectat la priza de 220V.
Va multumesc anticipat pentru raspunsul dvs.
Prof.D. Dumitrescu

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Curentul prin port USB 2.0 este limitat la maxim 0.5A (500mA), ceea ce inseamna ca, bateria de 1200mAh trebuie incarcat minim 2.75 ore (de regula: 3-3.5 ore).
Bateria de 12000mAh trebuie incarcat de 10 ori mai mult timp de la port USB 2.0, iar de la incarcator depriza trebuie calculat timpul de incarcare in functie de curentul de incarcare. Teoretic, incarcatorul ar trebui sa poata debita de 10 ori mai mare curent ca USB-ul, adica 5A. Daca incarcatorul nu suporta acel curent (5A), atunci se poate arde!

Cel mai indicat este sa se foloseasca incarcator cu curent limitat de incarcare,

Cu cat curentul de incarcare este mai mic, cu atat acumulatorul va avea viata mai lunga.

| Frank51 a răspuns:

Cu un curent de încărcare de 2A la 5V, pe cea de 1.2A 30m, iar pe cea de 12A 6 ore minim.