| AlexandruIulian69 a întrebat:

Am si eu o intrebare. Alocatia aia de 84 de lei este data de stat ca sa cresti copilul sau ca sa i-o dai lui? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Adryan17 a răspuns:

Banii aia sunt pentru a ajuta copilul. Nu conteaza cine ii ia, din ei ar trebui sa se cumpere mancare/haine/rechizite etc.
In mod normal parintii ar trebui sa ia banii pentru ca ei sunt responsabili, dar de la o anumita varsta copiii ar trebui sa ii primeasca alaturi de o educatie financiara data de parinti.

Acum sa clarific o chestie: daca crezi ca banii de alocatie sunt meritul tau, asa este, sunt bani pentru tine. Dar daca tu crezi ca banii aia poti sa ii cheltui pe ce vrei tu, iar aici ma refer doar la lucruri care nu sunt benefice, atunci te inseli.

PS. fi fericit, alocatia s-a marit la 150 de lei, daca nu ma insel si daca nu face PSD-ul vreo schema iar, incepand cu luna martie.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Este data parintilor ca sa cresca copilul.
Uneori, parintii o dau copiilor, dar sunt situatii cand nu au nici ei sia tunci prefera sa-i cumpere copilului pachtel de scoala, de banii aia.
Oricum, copilul nu are ce face cu banii, ca mama si tata ii cumpara de mancare, de imbracat si ii asigura un pat curat si cald.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ca sa crești copilul în mod normal

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Dacă alocația ar ajunge in mâna fiecărui copil, probabil că majoritatea ar cheltui-o doar pe Cola și țigări. happy

| Panamax a răspuns:

I-o dai lui ca sa-si cumpere singur mancare si imbracaminte pentru o luna.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Panamax):

Sau si mai bine, il pui sa jure, juramantul soimilor patriei:

jur cu mana pe fundita
si cu kuru pe olita
sa cresc mare si voinic
fara sa mananc nimic

big grin

ce e aia soimii patriei:
https://ro.wikipedia.org/wiki/%C8%98oimii_Patriei

| Panamax a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

rolling on the floor

| Iote a răspuns:

Alocatia este un ajutor suplimentar dat parintelui de catre Stat, pentru cresterea si educatia copilului.
Daca ti-o da tie, tu te poti intretine din acei bani? Mancare, incalzire, rechizite, haine, totul.

| ibaal a răspuns:

I-o dai dupa ce i-o impozitezi si tu cu 45% rolling on the floor
ca doar tu o ridicilaughing

| costinvlad a răspuns:

Ii dai lui. Treaba lui ce face cu ea.

| MrGreem a răspuns:

Banii de alocatie sa mearga la copil in buzunar sa manance la scoala sau sa se simta bine cum vrea, ca el merge la scoala.

| Mireness a răspuns:

Unii parintii nu o dau copiilor, ci ii cresc ei cum stiu din ea.Ti s-ar parea corect sa ii dea la un copil de 6 ani 84 lei,, ia tu mami, si fa ce vrei cu ei"! NU! Asta nu s-ar face in niciun caz, dar cand mai cresc copiii de exemplu la 10-11 ani, ai incredere in ei si le dai alocatia, nu o sa o piarda pe drum?