| boborock2011 a întrebat:

As dori sa stiu daca este toxic apa de clatire de la masina de spalat vase. Este la nivelul 3 si mi se pare ca nu clateste bine. Si vreau sa il setez la 5.

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Apa de clatire "nu este toxica" (nu "toxic") in masura in care substanta chimica cu care speli este cea indicata pentru vase. Poti seta la ce nivel vrei.

| boborock2011 explică:

Auto corectarea este de vina. Ideea este ca am folosit Finish Pudra aseara si vasele au iesit albe. Gen varuite. Soluția de clatire si sarea la nivelul 3. Dozaj normal de detergent.

| doctorandus a răspuns:

A fost o emisiune la TV publica olandeza (Radar sau Kassa) ca detartrantul il folosesti degeaba.

| boborock2011 explică (pentru doctorandus):

Noi vorbim de sarea masinii de spalat vase care este concepută sa defurizeze apa

| doctorandus a răspuns (pentru boborock2011):

Despre aia e vorba: sarea aia ar vrea sa evite depunerea de tartru.

| boborock2011 explică (pentru doctorandus):

Imi poti sumariza emisiunea? despre ce se vorbea mai exact, legat de sare?

| doctorandus a răspuns (pentru boborock2011):

Nu au zis ca ar fi toxic, dar au zis ca detartrantul il folosesti degeaba. Au facut teste din care a reiesit asta.

| boborock2011 explică (pentru doctorandus):

Care detartrant? ala stiam ca se foloseste la WC, eu stau in Brasov, unde apa e destul de dura, eu ma refer la sarea pentru masina de spalat vase

| doctorandus a răspuns (pentru boborock2011):

Da, sarea aia e detartrant.