| octav005 a întrebat:

Bună ziua. Știe cineva care este prețul de tras cablu 1x 240 mm/2 din cupru? Pe metru liniar.

Sunt doar curios. Ca nu am găsit nicăieri preturi, ceva asemănător. Mulțumesc

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde de gradul de dificultate a traseului de postare.
O postare liniara simpla cu cleme pe perete (1.5m inaltime) costa cca. 5-10 lei (in functie de materialul peretelui).

Cablu cu sectiune de 240mm2 nu am auzit (e prea gros).

| octav005 explică (pentru Bula):

De fapt este conductor 1 x 240 mm/2 și conductorul sa tras pe jgheab metalic( pat de cablu). S.a tras 13 conductori de 240mm/2 cam 75 m fiecare.

| Bula a răspuns (pentru octav005):

Nu se poate da un pret de manopera dupa informatiile tale, fiindca sunt inexacte si incomplete.
Conductor "1 x 240 mm/2" nu exista. O asemenea sectiune de cablu nici nu se fabrica, fiindca e prea groasa.
Poate ai vrut sa scrii "1 x 240 mmp". happy

Descrie-ne locul de amplasare (inaltime, modul de prindere etc.)!

| octav005 explică (pentru Bula):

Ti-am trimis un mesaj in privat sa vezi

| Bula a răspuns (pentru octav005):

Am modificat un pic raspunsul anterior.

| octav005 explică (pentru Bula):

Da. asa am scris dupa tastatura.
cablurile s-au tras de la etajul 2 pe pat de cablu la o inaltime de 3 metri jumate pe hol, intra intr-o camera apoi coboara pe putul liftului { a fost nevoie de un alpinist, el avand pat de cablu care cobora pana in parter. in interiorul cladirii} apoi de la parter se duce pe un hol, apoi ies afara pe un sant. s-au tras 13 conductori de 240mm2 avand fiecare vreo 75 m fiecare.

| Bula a răspuns (pentru octav005):

E suma frumusica, fiindca este nevoie de mai multe persoane calificate si echipate.
Pentru a trage si fixa cei aproape 1000m cablu, metrul liniar se calculeaza de la minim 10 euro/m NET (brut este peste dublu, mai ales daca lucrarea este facuta de firma specializata).
Deci, estimez costul total peste 25000 euro.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ce cablu vrei? Ca sunt multe, cablu internet, cablu coaxial, cablu electric, deci ca sa aflii preturi trebuie sa stii ce cauti.

| octav005 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu ma interesează prețul unui metru liniar de conductor de 240mm/2. Ma întreb cât costa manopera sa tragi pe pat de cablu. De exemplu patronul ne-a pus sa tragem 13 conductori (fire) cam 75 m fiecare. Cam 4 pe zi s-au tras. Și ma întrebam cât este manopera.