| sftb a întrebat:

trebuie sa plec in tara de urgenta si nu am buletinul, ma lasa sa intru in tara doar cu permisul de conducere? Astept un raspuns urgent

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, te duci la ambasada si obtii un titlu de călătorie

| sftb explică (pentru suntserios):

Sunt in fraisburg si nu e nici un consulat in apropiere si nici nu am bani

| doctorandus a răspuns:

De intrat te lasa sa intri, te verifica in baza de date ca esti cetatean roman. Problema e cum te lasa ungurii sau sarbii sa treci granita in Romania.

| sftb explică (pentru doctorandus):

Si ce e de facut nu am bani nu am nimic

| doctorandus a răspuns (pentru sftb):

Strainii care sed ilegal intr-o tara din UE sunt expulzati in tara de bastina. Exista acorduri de repatriere ale unor astfel de persoane. Te prezinti la cea mai apropiata sectie de Politie si le zici ca ai depasit perioada de sedere libera in acea tara.