| AlexDorinel a întrebat:

Cam ce domenii sunt cele mai cautate de tinerii care pleacă la munca în diaspora?

Nu spuneți căpșuni ca va dau block.

26 răspunsuri:
| Lucian4 a răspuns:

Diaspora. care tara? de ex in mara britanie, a avut brexit si sunt oportunitati mai mari, agricutura nu sunt oamni la cules (le pleaca romanii), domeniul ospitalitatii, sofer livrari mancare nu mai zic ca se cauta sofer de tir... este imperios

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Numai bine sa ne dai Block sa nu ne omori neuroni cu întrebările tale, copii spuneți căpșuni

suntserios
| suntserios a răspuns:

Capsuni

| Mosotti a răspuns:

Programatori in primul rand, apoi medici, asistenti medicali, uneori si profesori.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

E nu? Multi pleaca nu de bani, de conditiile de acolo, ca sunt tari dezvoltate, civilizate si mediul este mai placut.
Destui colegi de ai prietenului meu asa au facut, pe langa ca, castigau ceva mai mult acolo si ramaneau pe plus chiar daca cheltuielile erau mai mari.

Nu au chef ca daca se imbolnavesc sa fie tratati cu dosul in spitalele mizere de la noi, si curatenie, ordine, vine autobuzul la ora fixa, etc in afara.
De ce sa fiu medic bun intr-un spital mizer unde nu am conditii sa-mi fac meseria bine? Ma duc unde am aceste conditii, chiar daca si aici castigam destui bani, pentru ca fac munca cu pasiune, si nici medicamente in spital aici n-am.
Unii asa gandesc.

Răspuns utilizator avertizat
| Mosotti a răspuns (pentru AlexDorinel):

Unde am zis eu ca romanii sunt cei mai de treaba?!

Pai cheltuielile-s mai mari in Germania, Franta, Sua, ca, chiriile-s mai mari in primul rand, n-are treaba cu mancarea.
Nu au deloc sal de 5 ori mai mari, de unde le scoti?
De ex prietenu meu avea 2000 Euro sal net aici ca programator, iar in Franta pe acelasi post avea 3500, i s-a propus sa plece acolo de tot pe sal asta, deci in nici un caz nu avea 10000 adica de 5 ori mai mult.

Iar in SUA i s-a oferit 6200 de euro in loc de 2000, dar si chiriile sunt foarte mari, utilitatile mai scumpe ca aici, deci i s-a oferit de 3 ori mai mult, si a socotit el ca mare lucru nu i-ar ramane in plus fata de aici dupa ce da toate cheltuielile, asa ca nu s-a dus.

Iar daca aici ai un sal de 600 euro net pentru alte posturi, poate acolo iei un 2000, deci cam de trei ori si ceva mai mult, in Germania zic.

| Lukasssz a răspuns:

Actori de filme pentru adulti.

Răspuns utilizator avertizat
| Brizbriz a răspuns:

Constructii, ingrijit batran, abator, etc. in general munca de jos
singura mai rasarita e medicina, doctori se cauta peste tot

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

In agricultura care este meseria de baza in toate tariile din UE. Strainii au multe tractoare dar nu au soferi pentru ele.

| Werrich a răspuns:

Stiu pe cineva care a plecat in Olanda la constructii, pe cineva care face delivery, nu au studii superioare.

Răspuns utilizator avertizat
| Werrich a răspuns (pentru AlexDorinel):

Cand era in Romania lucra la un magazin de sanitare si constructii gen Dedeman.

| Eireann a răspuns:

Inainte de Brexit era plin in UK de medici, asistenti medicali si ingrijitori romani. Mai sunt spalatoriile de masini, taximetria, agricultural si livratori la domiciliu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am destule rude in strainatate. Provin din diferite medii sociale. Totusi, majoritatea aleg munci de executie primara sa spun asa, adica acele locuri unde nu ai nevoie de calificari si asa mai departe. In plus, majoritatea persoanelor care pleaca isi iau teapa privind conditiile de munca, motivul e evident.
Ca idee, cunosc doar o familie care are o firma de contabilitate si ceva curierat(a inceput cu Amazon) in afara tarii. In rest, idk:casieri, ingrijitori, constructii, lucratori in depozite. Cam meserii susceptibile a fi platite cu salariul minim.

Răspuns utilizator avertizat
| anonim_4396 a răspuns (pentru AlexDorinel):

Pai da, chiar si despre tineri vorbeam.
Inca nu sunt foarte multi tineri care pleaca in strainatate sa lucreze in functii mai bine platite. Pentru ca oricum, daca poti sa faci asta, cel mai probabil poti realiza un venit decent si in Romania, tinand cont si de puterea de cumparare si asa mai departe.
In schimb, sunt cei care au plecat la studii in strainatate si au ramas acolo dupa terminarea lor.

| 4ndr33y a răspuns:

Eu am fost ca asistent medical si dupa criza sanitara s-ar putea sa ma duc din nou in UK

| Pnin a răspuns:

Căpșuni.

| Pnin a răspuns:

Nu te-ai ținut de promisiune.

| InRezevor a răspuns:

Toate, nu exista unele mai căutate și altele mai putin

Răspuns utilizator avertizat
| UnOmAnonim a răspuns:

Sparanghel rolling on the floor