| waXonwaXoff a întrebat:

Cand eram in clasa a 3a aveam o profesoara de religie care ne zicea sa zicem Hristos cu H si nu Cristos cu C. Daca ziceam Cristos ne certa.Stie cineva de ce? Trebuie sa aiba logica.
funda

11 răspunsuri:
| annabountii99 a răspuns:

Pai defappt se scrie Hristos cu H, si doar pocaitii zic Cristos cu C. si poat o deranja.ok? FUNDA?

| RxDooM a răspuns (pentru annabountii99):

Catolicii spun Cristos tu nu pocaitii vai de tine nu vorbi daca nu stiilaughing

| annabountii99 a răspuns (pentru RxDooM):

Da marog laughing pentru mine tot aia e!

| Eidriana a răspuns:

Pentru ca in religia ortodoxa asa se zice Hristos. Si Iisus se scrie cu doi de i. Dar daca verifici, in religia catolica e altfel Isus Christos.

| RxDooM a răspuns:

Pai Hristos spun Ortodocsi iar Cristos spun Grecu-Catolicii depinde tu de ce religie esti.Sunt sigur ca la scoala faceai religia Ortodoxa ca asa se face in toate scolile din Romania dar acum depinde tu de ce religie esti daca esti ortodoxa atunci e bine cu "H" DAR! daca esti greco-catolica atunci profesoara era o tampita sau....nu neaparat dar tu nu trebuia sa o asculti ca se scrie cu "H", tu trebuia sa scrii cu "C". FUNDA?

| waXonwaXoff explică (pentru RxDooM):

De parca exista o diferenta mare intre ortodocsi si catolici.Eu sunt ortodox dar si catolici tot in acelasi lucru cred, fac cruce.

| RxDooM a răspuns (pentru waXonwaXoff):

Da asta e si parerea mea de ex. eu sunt Greco-Catolic(adica majoritatea catolicilor din Romania) si nu mi se pare o mare diferenta intre cele doua"ramuri"crestine ca nu-s eu prea credincios asta-i partea doualaughing

| waXonwaXoff explică (pentru RxDooM):

Marea Schisma e de vina tongue

| 1Beibii a răspuns:

Din cate stiu eu : Grecii spuneau HRISTOS ( in greaca ). Romanii spuneau CRISTOS ( in latina ). Ambele insemna acelasi lucru happy. Doar ca, daca ne luam dupa religie atunci catolicii spun CRISTOS, iar ortocsii spun HRISTOS.E logic.big grin Sper ca ti-am fost de ajutor happy.

| waXonwaXoff explică (pentru 1Beibii):

Da.Am vazut un film american si ziceau Cristos, de acolo mi-am adus aminte de profa de religie.

| aryana10031 a răspuns:

Se spune Hristor crestin-ortodox, iar Cristos catolic.
In America majoritatea sunt catolici.