| StrongHeart a întrebat:

Daca il ai pe Hristos in inima, iti mai trebuie vreo religie?

13 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Cum adica sa-l ai in inima? Mai bine sa ai niste cunostine in creier.

| StrongHeart explică (pentru mentholinks):

Poti sa ai toate cunostintele despre lume, daca nu Il ai pe Hristos nu ai viata, traiesti degeaba.

| mentholinks a răspuns (pentru StrongHeart):

Si ce inseamna sa-l ai pe Hristos? Tu crezi ca il ai?

| CostinAlamariu a răspuns:

Extra Ecclesiam nulla salus!

| fllu07 a răspuns:

Dumnezeu în toate timpurile a avut un grup unit de oameni care i-au adus închinare în mod aprobat de el. Faptele Apostolilor cap. 15:14, 17 ne ajută să înțelegem acest aspect.

| NotNamed a răspuns:

Mai bine sa ai inteligenta in creier si inima pentru univers decat prostie in cap si un zeu in inima a cerei existenta e incertă si nedovedită cu adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.
https://www.biblegateway.com/......?/passage/
Pentru Evrei, templul din Ierusalim era precum e la noi biserica de la colt de strada, caci acolo se strangeau oameni si predicau Torra.
Isus i-a profetit femeii ca templul va fi distrus(vezi cand a fost distrus anul 70d/Hr), si ca nu se va mai inchina nimeni pe munte sau in Ierusalim(tm).
Ce a adus la o asemnea decizie, ca templul sa ramana o paragina si Dumnezeu sa nu mai porunceasca sa-l mai reconstruiasca cum o facea odinioara?
Unu.
Au facut din templu o pestera de talhari(Matei 21:13) unde se facea negot cu lucruri sfinte
Doi.
Isus a fost excomunicat din congregatie(Ioan 8:58-59) pe motiv ca a spus adevarul.
Trei.
Capii religiosi pun stapanire pe templu si isi dispretuiesc enoriasii(Ioan 9:34).
Vazand toate acestea, Dumnezeu a luat o decizie, ca templul sa nu mai fie zidit si in locul lui sa se aseze un altul spiritual:
https://www.biblegateway.com/passage/?search=Apocalipsa+21%3A2&version=NTLR

Ex.de oameni din biblie care nu au urmat o religie:Avraam, Moise, Isus, Enoh...
„Dar vine ceasul, şi acum a şi venit, când adevăraţii închinători I se vor închina Tatălui în duh şi în adevăr; căci astfel de închinători caută Tatăl."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.tpu.ro/......sii-ca-in/

| Florin9Florin9 a răspuns:

Da, pentru că El e perceput diferit în fiecare confesiune.

Chiar dacă nu aderi la vreo confesiune cu botezul, tot vei intra în rândurile lor involuntar prin faptul că modul de gândire al tău e la fel sau foarte asemănător cu al lor, pentru că în final acel "a fi" (ortodox, catolic, penticostal, baptist, adventist, etc) e un mod de gândire, ești ceva prin modul de gândire nu prin simplu botez. (De aia și există expresia creștin doar cu botezul pentru unii care nu au un mod de gândire creștin la propriu).

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Având în vedere definiția religiei... da, trebuie.
De fapt trebuie să faci parte dintr-o Biserică și prin Biserică mă refer la un anturaj creștin cu care mergi să vă închinați Domnului în ziua de închinare și pentru a face Legământul.

Deși am spus zi de închinare, nu sunt adventist. Este totuși foarte importantă pentru că este poruncă de la Dumnezeu(ți-a dat 6 zile în care să-ți termini treburile ca a șaptea să i-o dedici Lui).

| EmanuelHEY a răspuns:

Da. Dumnezeu lucreaza printrun popor.
Plua ca esti mult mai vulnerabil singur. Satana ataca mult mai usor cand esti singur.
Si chiar si Isus a zis ca. Unde sunt 2 sau 3 acolo voi fii si eu.
Deci da.
Doar ca. Nu religie e ceea ce trebuie sa avem. Ci credinta.

Religie" înseamnă tot ce este împotriva facerii voinţei lui Dumnezeu. Ea este închinarea dată creaturii şi se bazează pe spusele creaturilor în contrazicerea Cuvântului lui Dumnezeu; de aceea, anulează Cuvântul lui Dumnezeu şi-l face fără valoare. Ea înseamnă mai degrabă teamă de creaturi, decât teamă de Atotputernicul Dumnezeu, Creatorul. Religia este bazată pe cuvântul unei creaturi mai degrabă decât pe Cuvântul şi poruncile adevăratului şi viului Dumnezeu Iehova, fapt exemplificat de poporul ales al lui Dumnezeu, dar care a părăsit legile credinței. (Matei cap. 23) Religia este de la adversarul lui Dumnezeu, care plănuieşte să se facă pe sine „asemenea Celui Prea Înalt". (Isaia 14:12-14). Închinarea pe care o aducem Creatorului înseamnă credință, așa o numește apostolul inspirat Pavel la Evrei cap. 11. Toate faptele care i-au distins pe servii aprobați ai lui Iehova din vechime au stat sub semnul CREDINȚEI și nu a unei forme de religie. Același serv al Celui Prea Înalt, arată deosebirea între religia urmată de el în trecut și credința descoperită lui de Isus Cristos - Filipeni 3:3-8; Galateni 1:13, 14.

| Tony77 a răspuns:

Pe Buda in ficat, pe Mahomed in stomac si Hristos in inima.

| StrongHeart explică (pentru Tony77):

Pot sa ma lipsesc de primii doi.

Întrebări recente