| SingleForOne a întrebat:

Cand este mai potrivit in perioada anului sa aplic pentru permisul de condus? De ce?

Răspuns Câştigător
| Bariel a răspuns:

Poti lua in considerare faptul ca avand conditii meteo nefavorabile cel mai probabil examinatorul va fi mai ingaduitor, o sa ai pretext sa mergi incet, astfel avand timp mai mult decat sufucient sa procesezi informatiile de care nevoie. Eu zic sa incepi cat mai repede, pentru a avea permis cat mai repede happy. Eu am motiv sa ma ingrijorez pentru conditiile meteo deoarece vreau sa dau de motor, pe 2 roti intr-adevar poti pierde aderenta foarte usor pe carosabil umed sau alunecos. Cu masina, fara griji la scoala mergand incet. Nu mai sunt ierni grele (exceptie daca locuiesti intr o zona de munte precum Sinaia, dar nici acolo...) + Ca autoritatile vor desfasura activitati de dezapezire daca este cazul sa ninga abundent in perioada aceea, succes!

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Aia cu conditiile meteo e o vrajeala. La 30km/h, cu cat vei circula in timpul scolii, poate fi si tornada afara, n-ai nevoie de vizibilitate mai mare de 5 metri. Am facut scoala iarna, cu multe ore de condus pe timp de noapte; drumurile se curata, anvelopele de iarna isi fac treaba.
Mai bine te feresti de lunile august si decembrie la examen si depus dosar, pentru ca foarte multi elevi de la scolile de soferi lucreaza in strainatate, iar in lunile alea isi programeaza concediul in tara si examenele. Unde mai pui ca isi aranjeaza programarile, deci prinzi greu un loc pe langa ei.
Incearca sa te prezinti la examen in luni precum ianuarie, februarie, martie... Deci poti incepe scoala acum.
Nu recomand a doua jumatate a anului.

| PsyhoChild a răspuns:

Eu zic sa incepi scoala in martie sau aprilie dupa ce se topeste zapada pentru a avea mai multe sanse sa dai proba practica in conditii meteorologice favorabile.