| anonim_4396 a întrebat:

Cand ma joc ceva cooler-ul cam face galagie.
Si se incinge PC-ul, de ce? Il am de 1 luna.

Sa-mi iau un alt cooler?

6 răspunsuri:
| Nemessys a răspuns:

Curata pc-ul.

| Arthiom a răspuns:

Ce cpu ai si ce cooler ai? O imagine cu interiorul pc-ului ar prinde bine. Descara softul Aida64 extreme, deschide apoi sectiunea Menu (din lista dins stanga) > Sensor si vezi ce temperaturi iti arata la CPU si GPU. Daca sunt pana in 70-71 grade cand nu faci nimic la pc atunci problema poate fi din alta parte, daca depastete 71-72 grade cand nu faci nimic, si trece de 83-84 grade cand te joci ceva atunci problema e la coolerul ineficient/plin de praf/pasta termoconductoare aplicata prost sau inexistenta.

| anonim_4396 explică (pentru Arthiom):

Am i7 3770 si Gtx 760.
procesorul e la 54 grade cand nu fac nimic si placa video la 60.

| Arthiom a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai sunt temperaturi normale. Cam la fel am si eu. Placa video e cumva de la strix?

| Arthiom a răspuns (pentru anonim_4396):

Intreb daca e de la strix pentru ca astea se intampla sa vina de multe ori cu un ventilator care caraie urat, daca te uiti atent la el ai sa vezi ca mai si oscileaza (daca asta e cauza).

| Arthiom a răspuns (pentru anonim_4396):

Inca ceva, coolerul de pe i7 e coolerul stock venit la pachet cu procesorul sau e altul? Ca mi se pare o bataie de joc coolerul care il expediaza baietii de la Intel pentru procesoarele de la i5 incoace.