| devil2279 a întrebat:

Care e diferenta dintre procesoarele : Intel core 2 duo 2.6 ghz si Pentium Dual Core 2.6 ghz? Nu e acelassi procesor? Ambele sunt Intel nu? Care e mai bun?

4 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Pai ai asa :
Dual Core= procesoare cu 2 nuclee; este si numele procesoarelor Intel Pentium cu 2 nuclee (ex: Intel Pentium Dual Core ) Transmiterea datelor se face doar pe o singura magistrala.

Intel Core 2 Duo = este la fel, cu doua nuclee dar face parte din seria noua de procesoare Intel insa transmiterea datelor se face pe 2 magistrale (cai) separate si viteza este putin mai mare.
Evolutia procesoarelor cu doua nuclee este:
pentium D -> dual core (sau core duo) --> core 2 duo ...si continua!
Si deci in concluzie sunt aproximativ la fel cu diferenta ca Intel core 2 duo sunt modele mai noi.

| BadBoy05 a răspuns:

Pai cele dual nu pre stiu nici eu dar din cate am auzit cele dual pentru ca sunt doua sa ceva de genu

Răspuns utilizator avertizat
| BadBoy05 a răspuns (pentru devil2279):

Bai p**ica vezi ca in primul rand ti-am vorbit frumos si puteai sa zici (mersi dar as fi dorit mai multe informati) nu sa te c**i pe tine ca doriai alt raspuns