| joanamm23987465 a întrebat:

Care este culoarea tradițională în care sunt vopsite ouăle de Paște?
roșu
verde
galben
2) În ce regiune a României se pregătește un dulce special care poartă numele de "Babele"?
Transilvania
Muntenia
Moldova
3) În noaptea de Paște, în această regiune din România, se aprind "focurile de veghe". Despre ce regiune este vorba?
Muntenia
Bucovina
Banat
4) În Maramureș, tradiția spune că în prima zi de Paște este bine ca prima persoană care îți intră în casă să fie:
o femeie
un bărbat
5) Care dintre următoarele variante NU este o denumire pentru Vinerea Mare?
Vinerea Patimilor
Vinerea Seacă
Vinerea Lungă
Vinerea Paștelui
6) În ziua de sâmbătă, băieții împodobesc brazi cu panglici colorate și îi agață la porțile fetelor. În ce regiune se întâlnește acest obicei?
Muntenia
Transilvania
Dobrogea
7) În noaptea de Paște, credincioșii merg la biserică pentru a lua:
lumină
mântuire
pască

care sunt variantele?
raspuns rapid va rog!

Răspuns Câştigător
| InnocentLoovee a răspuns:

1) Rosu
2)Muntenia
3)Banat
4)un barbat
5)Vinerea Seaca
6)Dobrogea
7)Pască.

7 răspunsuri:
| SooJin a răspuns:

Joci STARDOLL? Si eu joc si vreau sa stiu raspunsurile laughing Cum te numesti la joc? intru pe paginata si te votez cu toate stelutele

| joanamm23987465 explică (pentru SooJin):

Ma numesc Ioana.8 laughing) dap. asta vroiam si eu

| papyterier a răspuns:

Raspunsurile sunt 1:rosu 2:transilvania 3:banat 4:un barbat 5: vinerea patimilor 6:lumina

| sweetmada a răspuns:

Te joci cumva stardoll?

| liviu2001 a răspuns:

1)rosu 7)lumina la restul intrebarilor nu stiu

| Byankaswetlove a răspuns:

1normal ca rosu2 moldovenesc3banat4un barbat5vinerea patimilor6muntenia7toate