| Proessempr a întrebat:

Care este definitia Pastelului?

3 răspunsuri:
| Furculingură a răspuns:

Pastelul este o creație lirică descriptivă, aparținând literaturii culte care, prin intermediul unui peisaj, transmite sentimentele eului liric. Modul de expunere folosit este descrierea. Într-un pastel dominante sunt imaginile artistice, realizate prin figuri de stil, organizate într-o descriere tip tablou. Aceasta poate avea ca temă un anotimp, un colț de naturǎ, un moment al zilei, un aspect din viața micilor viețuitoare etc.

Mai multe informaţii găseşti aici :
http://ro.wikipedia.org/wiki/Pastel

| KateMiddleton a răspuns:

Pai definitia nu o stiu, e un tablou, dar poate fi o poezie care descrie natura.

| TPUpedia a răspuns:

PASTELUL este o creatie lirica descriptiva, apartinand literaturii culte care, prin intermediul unui peisaj, transmite sentimentele eului liric.