| XploR_2442 a întrebat:

Care este iferenta dintre a cumpara o,, Gazudire Web" si un,, Domeniu"?

4 răspunsuri:
| dorikut a răspuns:

Domeniul Web reprezintă acea componentă care face legătura dintre o adresă web și o adresă IP. Pe scurt: numele siteului.

Găzduirea web reprizintă un spațiu pe care tu îl închiriezi (de la firmă de hosting) pe un server capabil să răspundă cererilor vizitatorilor tai.

B-Bye! wave

| fif2002 a răspuns:

Domeniul este numele site-ului ex: www.fif2002.com
Gazduirea este inchirierea unui "folder" pe un server, acest folder va contine toate fisierele siteului tau.

| cristi13 a răspuns:

Gazduire web= spatiul unde sunt stocate datele de pe un site
domeniu= chestia aia cu.ro,.com, .pl...ala e domeniu...

| XploR_2442 explică:

Adica daca as cumpara o gazuride web nu inseamna ca imi cumpar un site nu?