| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt trupele speciale de interventie ale politiei? eu stiu doar 2 si anume SSPIR si DIICOT...
care sunt celelalte si cu ce se ocupa fiecare?

Răspuns Câştigător
| monicaclaudia a răspuns:

MAI, SRI si SPP
Trupe speciale la Brasov
Ieri, a avut loc festivitatea de deschidere. Potrivit organizatorilor, la aceasta intrecere intre fortele speciale participa elemente din cadrul Sectiunii de Interventie Antiterorista (SIAT) a Serviciului de Protectie si Paza, Brigazii Antiteroriste (BAT) a SRI si din Grupul Special de Protectie si Interventie "Acvila" al Ministerului Administratiei si Internelor.
SIAT este structura specializata din SPP in lupta antiterorista, destinata prevenirii actiunilor elementelor teroriste care vizeaza persoanele sau obiectivele din responsabilitatea Serviciului de Protectie si Paza. BAT este principala forta de interventie antiterorista din structura SRI aflata in cadrul Centrului de Coordonare Operativa Antiterorista (CCOA).
Batalionul 1 Operatii Speciale ìVulturii", care are sediul la Targu-Mures, a fost infiintat in urma cu mai mult timp, dar nimeni nu a recunoscut oficial existenta lui. Pregatirea militarilor din aceasta unitate s-a facut cu instructori de la Pentagon si din armatele Israelului, Turciei si Marii Britanii.
Aceasta unitate de comando actioneaza numai in cazuri extreme si la ordinul special al sefului statului, fiind pregatita sa intervina atat pe teritoriul Romaniei cat si in afara granitelor.(D. S. S.)
http://stiri.kappa.ro/actualitate/trupe-speciale-la-brasov/stire_62979.html
eu am gasit articolul asta ))
daca te poate ajuta

5 răspunsuri:
| Darry a răspuns:

Politia are la nivelul capitalei urmatoarele trupe de interventie: SSPIR(serviciul special al politiei pentru interventie rapida), grupul ACVILA, trupa de interventie a Politiei comunitare.
Pe langa acestea mai exista echipele de interventie ale Jandarmeriei si trupa de interventie Antitero ale SRI
In judete sunt cam aceleasi forte, doar le difera denumirea(DPIR si nu SSPIR).
DIICOT-ul este un serviciu al politiei care se ocupa cu solutionarea cazurilor de crima organizata si folosesc la interventie fortele mentionate mai sus.
Cam asta e in mare...mai sunt si alte forte de interventie pe care nu cred ca am voie sa ti le spun...happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

DIICOT nu sunt trupe specialerolling on the floor)) DIICOT inseamna Directia de Investigare a Infractiunilor de Criminalitate Organizata si Terorism si face parte din Ministerul Public, sunt oameni simpli, la fel ca si tine boule, ala care ai scris ca DIICOT sunt trupele speciale de interventie ale politieilaughing)))))

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Gspi Acvila, Siias, Sspir, Sasi, sir

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai este d. i. a. s; s. i. a. s; d.p.i.r; s.p.i.r

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As dori sa stiu daca structura DIICOT se ocupa de \criminalitatea financiara, a unor grupari bine organizate ce opereaza in tara si in statele membre ale uniuni Europene.