| anonim_4396 a întrebat:

Cat ar costa sa-ti tragi curent de la E.ON?
Context: Daca locuiesti intr-un duplex, iar energia electrica a intregului imobil este trecuta pe numele celuilalt co-prorietar, cat te-ar costa sa-ti tragi separat curent?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Inseamna ca furi curentul (vecinului).
In duplex, fiecare trebuie sa fie racordat separat, prin contor propriu.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru Bula):

Nu-i vorba de un duplex la propriu... ci mai degraba de o casa impartita in doua, iar curentul intregului imobil e trecut doar pe unul dintre proprietari. Bine inteles, de comun acord si bun simt, facuta se imparte in cote egale. Eu doar am intrebat, in caz de avem cunoscatori, cam cat ar costa sa-ti tragi partida pe numele tau... practic sa te separi cu curentul de celalalt proprietar.

| Bula a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

In acest caz, intai trebuie sa faci separarea circuitelor interne de curent, pana la noile puncte de contorizare (asta te priveste pe tine, sa te intelegi cu un electrician autorizat.
Pentru a se aproba montarea unui contor, trebuie sa fie verificat intregul circuit racordat, sa corespunda standardelor actuale (inclusiv pamantarea).
Contorul si cutia in care este montat, precum si montarea se suporta de client. Racordarea contorului la retea se face de furnizorul de electricitate, la pretul stabilit, in functie de conditiile de la fata locului.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este asa!
Cand propietatea este duplex, fiecare casa sau apartament are contorul lui si fiecare isi plateste cheltuielile.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru Violleta2022):

Detalii... insa aici nu e vorba de un duplex ca la carte, ci mai degraba de o locuinta care aduce a duplex( stii tu, fiecare cu jumatatea sa).

| sierra1 a răspuns:

Pune-ți un contor și-i plătești proprietarului ce consumi (asta dacă ai cu cine te ințelege)

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Si de ce crezi ca am stii noi? Mergi la sediul Enel si întreaba i

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Era musai sa precizez ca doresc raspunsuri doar de la cunoscatori? Nu v-am pus sa rasfoiti site-uri pentru mine sau sa va duceti personal la Enel sa intrebati in locul meu, eu doar am cerut parerea unui cunoscator... crezand ca poate intamplarea face ca sa-mi raspunda cineva care se pricepe.

| Iote a răspuns:

Imposibil de stiut aici cat ar costa. E vorba de marimea locuintei si... alte amanunte. De ex de unde trag cablul. Indiferent ca este Eon sau alta firma. Plus taxele de racordare si altele.
Mai bine mergi la ei si intreaba.