| Mega30 a întrebat:

Cat costa artificiile la tarabele care apar inainte de revelion? am primit o oferta pentru artificii banana la 10 lei, dar nu stiu cat costa artificiile (nu am mai cumparat inainte). ar trebui sa iau aceste artificii sau astept pana cand apar tarabele ca sa iau artificii mai bune? am doar 25 de lei pentru artificii

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Uite aici cat costa :

https://adevarul.ro/......25870.html

| dullcat a răspuns:

Uite si cat le costa pe animale:

„Artificiile sunt un factor traumatic pentru animale", spune Ovidiu Roșu. Sărbătorile sunt o perioadă și mai periculoasă pentru animale din cauza nivelului crescut al focurilor de artificii, mai spune el.

Păsările sunt printre cele mai afectate, potrivit veterinarului. Focurile din mediul urban le afectează vederea, iar ele își pierd capacitatea de a zbura normal, izbindu-se astfel de clădiri sau de alte obiecte.

Studiile din domeniu confirmă aceleași lucruri. Asociația Animal Ethics arată că artificiile și materialele explozive cauzează traume grave pentru animale. Printre acesea se numără pierderea auzului, frica, stresul și efectele nocive ale toxinelor.

„Mai este și partea de toxicitate", spune Ovidiu Roșu.

Artificiile lasă în urma lor un efect toxic asupra mediului, sub formă de rezidiuri în atmosferă. Veterinarul mai explică că există zone, în mediul rural, unde aceste rezidiuri sunt lăsate necurățate luni de zile. Adesea, spune veterinarul, păsările de apă ajung să mănânce aceste resturi de artificii.
În anul 2011, peste 5.000 de păsări au murit ca urmare a jocurilor de artificii de Anul Nou din Beebe, Arkansas, în Statele Unite ale Americii.
„Momentul când explodează (artificiile), se creează o traumă la nivelul urechii interne", explică veterinarul. Animalele pot asurzi sau pot avea sângerări ale urechii interne.

Câinii sunt printre cei mai afectați de acest tip de traumă. Ei au un auz foarte sensibil și pot auzi până la 60.000 hz. În comparație un om poate auzi până la 20.000 hz.

„În perioada Revelionului, în special, sunt foarte multe cazuri de câini care pur și simplu fug, se sperie foarte tare. Mulți dintre ei evadează, se ascund și se pierd. Sunt accidentați de mașini din cauză că se pierd în oraș", spune Ovidiu Roșu. Este o traumă atât pentru animal cât și pentru stăpân, adaugă el. -https://romania.europalibera.org/......58970.html

https://sppn.md/petardele-si-focurile-de-artificii/

| Hyperion7 a răspuns:

Cum zice și dullcat...pe lângă faptul că sunt enervante și nu au vreun folos, mai sperie și bietele animale.
Sincer, eu nu le înțeleg deloc scopul big grin

| Simpatic a răspuns (pentru Hyperion7):

Mama lor de chinezi ca astia au inventat aceste mizerii
La noi ajung din china sau rusia ca numai stiu happy

| Hyperion7 a răspuns (pentru Simpatic):

Pai nu vad ce e așa distractiv in a pocni niste porcarii care, daca nu ești o secundă atent, pot fi fatale.
Nu puține sunt cazurile care au făcut probleme.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.emag.ro/......DFMW1QMBM/ ti-ar trebui inca 10 lei