| anonim_4396 a întrebat:

Cat de elastica este coloana noastra vertebrala? Ce miscari ar dauna iremediabil?

2 răspunsuri:
| LoryM22 a răspuns:

Daca ai practicat gimnastica de mic copil coloana vertebrala este mult mai elastica dupa lungi antrenamente, daca ai peste 7-8 ani insa e mult mai dificil, odata cu cresterea atat coloana cat si oasele se intaresc si isi formeaza o structura masiva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nicio miscare nu dauneaza coloanei vertebrale atata timp cat incalziri drastice sunt aplicate inainte de miscarea propriu zisa.
In copilarie am fost contorsionist, deci ti-o zic din experienta.
Revenind la intrebare, punctul maxim in care coloanas se poate intinde este, mi se pare, lipirea capului de fund din pozitia "drepti" cu picioarele lipite.