| VibeTrix a întrebat:

Cat de greu este sa ajungi in America? Eu vreau extrem de mult sa ajung, si toata lumea imi spune ca e foarte greu, ca daca nu ai rude nu poti ajunge. Eu am rude in America, dar pana merg eu in America s-ar putea sa plece. Vreau toate detaliile despre viza etc.

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu ai spus cati ani ai, sa obtii o viza sau sa ai informatii despre vize poti intra pe sitele guvernului american si sa citesti acolo ce doresti.Greu asa cum zice lumea nu e, dar pentru ca mereu exista un dar, trebuie sa spui ce anume vrei sa faci in america? Vizele pentru america sunt pentru munca, pentru vizita, pentru logodna si pentru emigrare, asta asa in mare.Pt emigrare nu primesti viza ca ai rude sau mai stiu eu ce alt motiv, aceste vize se dau aleatoriu, adica depui un formular asta odata pe an si apoi sunt extrasi un nr X de oamenii care au depus cererile alea si cam asa se dau aceste vize de emigrare.Viza de emigrare inseamna ca ai drept de lucru si sedere pe teritoriu statelor unite si posibilitatea dea deveni cetatean american.Asta e singura viza de emigrare si singura cu care poti sa spun asa sa locuiesti in state. Vorbesc aici de viza, pentru ca mai sunt si vizele de logodna sau reintregirea familie, si cu alea exact la fel poti obtine ce am sus doara ca intial se numesc altfel si vei ramina numa daca te casatoresti in cazul vizei de logodna.Ai rude spui dar nu ai spus ce fac acolo, ce statut au aia acolo.Asa daca sunt in vizita nu ai facut nimic.Viza aia de emigrare ce se poate obtine se nume Loteria vizelor si se joaca o singura data pe an, toamna.Restu viza de reintregirea fam asta trebuie sa astepti 1 ani de cand depunde ala cerere sa te cheme pe tine sa zicem.Ailanta de logodna e cea mai rapida dar asta inseamna sa ai pe cineva aici care sa te cheme si sa se casatoreasca cu tine.Asa daca obtii o viza de turist aia e apa de ploaie vii vizitezi si dupa nu mai stiu parca 6 luni max trebuie sa parasesti statele unite,altfel vei deveni ilegal si odata ce ai devenit ilegal poti sa-i pui cruce,nu vei mai putea obtine cred in viata asta o alta viza cred zic si eu nu stiu sigur laughing Cam asta e tot ce trebuie sa stii,adica viza de studii,viza de lucru sau viza de turist este apa de ploaie,stai in america numai pe durata acelei vize si cat spune viza, dupa daca ramai esti deja ilegal la revedere, nu te angajeaza nimeni, nu poti absolut nimic sa faci aici dar nimic, pentru ca nu esti legal, nu ai acte.nu ai drept de sedere si lucru.Aici daca esti ilegal nu te cauta nimeni, nu umbla nimeni dupa tine, sau daca esti oprit pe strada de politie la fel pe aia nu-i intereseaza ca esti tu ilegal, deci nu te ia nimeni sa te arunce afara, doara daca faci ceva rele si te prind, asa cum se intampla acum cu mexicanii si cu toti cei ilegal care sunt infractori pe aici.Lumea banui ca deja aaaa uite Trump asta ce face arunca oamenii afara,am auzzito si aici in state ceara,dar e fals,sunt opriti daca se aude ceva oamenii li se cer actele daca is ilegali sunt cautati si daca au facut ceva naspa,sa fure sa stiu si eu alte infractiuni sunt deportati, dar in rest nu are nimeni nimic cu tine, politia nu se ocupa cu emigrari aici.Dar ilegal esti fiu ploii vorba cuiva laughing Jocu ala de loterie cu emigrarea e prin octombrie, poate participa oricine indiferent de varsta, numa ca trebuie sa ai liceul cu diploma de bac, cam asta ar fi sa-i zicem asa o conditie.Deci daca ai 10 ani ai putea sa participi dar nu poti ca nai scoala.La programu asta cu loteria daca esti casatorit poate juca atat sotia cat si sotul, deci sansele sunt mai mari, iar daca castigi iei cu tine toata familia obligatoriu, toti copii pana in 21 de ani.Acum ca ai tu rude in america si aia pleaca oricum nu te pot ajuta aia sa obtii tu o viza.Cum am spus chiar daca ei sunt cetateni americani eventual iti pot face o invitatie dar viza ta va fi de turist deci cum spuneam apa de ploaie.Dar depinde pentru ce vrei sa vii poate vrei numa sa vizitezi, asa ca da detalii ce anme vrei sa faci aici.

| cristimihailov a răspuns:

O intrebare: de ce nu iei in considerare Canada?

| raMLesS a răspuns:

După părerea mea e mult ai bine decât in Romania, oamenii sunt altfel, nu prea esti judecat după cum arati, sistenul de invatamant e de zece ori mai bun ca aici dar totusi trebuie sa stii engleza bine(parerea mea)
Ai aici un videoclip https://youtu.be/2YMDrTK_xeo
VibeTrixFuching laughing))0))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce ai vrea asta? Doar că este greu să ajungi acolo, nu înseamnă neapărat că trebuie s-o și faci. Ai putea să-ți satisfaci alte provocări.

| VibeTrix explică (pentru anonim_4396):

Dar nu e o provocare. Nu o fac doar pentru a multumi pe cineva. Imi doresc foarte mult. Poate nu avem aceleasi gusturi. Mie imi place America, tie nu cred.

| readytofly a răspuns:

Cel mai simplu sa mergi in America e sa mergi cu munca. Lucrezi la o multinationala gen Microsoft/Oracle/IBM in Romania. Si poti cere sa te trimita ei in SUA sa lucrezi acolo. Iti ofera si viza si tot.

| tzuria79 a răspuns:

Nu prea stiu multe, dar sa-ti explic, daca ai casa aici, pe numele tau, servici, in general, astea doua lucruri, care sa ii asigure pe cei de la ambasada ca nu vei ramane in america, poti obtine viza turistica, sau poti caumpara vreun pachet de excursie si asta iti va facilita viza turistica, sau daca familiarele tale de acolo au vreun domiciliu acolo, pot sa te ajute sa ajungi, sau altceva dar ilegal ar fi 1, sa-ti faci pasaport fals, sau 2, po-ti ajunge cu pasaportul normal in Mexic, fara vreo viza, si de acolo inmigrezi la granita, Sper ca ti0-am fost de folos, Succes! Iti recomand viza turistica, si normal, daca odata ajuns acolo nu mai vrei sa pleci, te pierzi pe acolo sau te casatoresti cu un sau o americana, si asa obiti dreptu de sedere.